Wiadomość ta wywołała spore poruszenie w szwajcarskiej prasie. Niedawno kontrolerzy biletów SBB ukarali cztery dziewczyny grzywną w wysokości 75 franków (każdą – przyp.red.) za wejście na pokład 1. klasy, a następnie przesiadkę do 2. klasy.
Nastolatki zostały ukarane zgodnie z zasadą, o której wiele osób nie wie: korzystanie z danej klasy dotyczy również obszarów wsiadania i wysiadania z wagonów. Co jeszcze obowiązuje w pociągach SBB? Co jest dozwolone, a co zabronione?
Czy można siedzieć w wagonie restauracyjnym bez spożywania czegokolwiek?
Nawet jeśli druga klasa jest całkowicie zapełniona, często jest jeszcze miejsce w wagonie restauracyjnym. Ale nie można po prostu usiąść przy stole bez zamawiania jedzenia lub picia. „Zasadniczo miejsca w wagonie restauracyjnym są dla klientów, którzy coś spożywają” – mówi rzeczniczka SBB.
Nie ma jednak żadnych zasad dotyczących tego, ile trzeba zjeść lub jak długo można pozostać. Jeśli jednak nic się nie kupi, obsługa może poprosić o opuszczenie wagonu.
Czy dorośli mogą podróżować w wagonie rodzinnym bez dzieci?
Podobnie jak w przypadku wagonu restauracyjnego, wagon rodzinny jest często mniej zapełniony niż inne wagony. Wynika to z faktu, że znajduje się on na samym końcu pociągu.
Według SBB można w nim przebywać bez dzieci, o ile nie blokuje się ani nie zakłóca udogodnień dla dzieci. „Apelujemy o zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek” – mówi rzecznik kolei. Jeśli więc jest się osobą dorosłą i nie bawi się na zjeżdżalni, nie ma się czego obawiać.
Co mi grozi, jeśli będziemy rozmawiać przez telefon w cichym przedziale?
Ciche przedziały są dla podróżnych, którzy chcą się zrelaksować lub skoncentrować na pracy. Dlatego jest jasne: „Rozmowy i dyskusje, odtwarzanie programów audio i wideo oraz rozmowy telefoniczne nie są dozwolone w cichym przedziale”.
Dotyczy to również osób rozmawiających cicho lub słuchających dźwięku przez słuchawki. Jeśli przeszkadza to innym podróżnym, załoga pociągu może poprosić o opuszczenie wagonu. Z drugiej strony „SBB szanuje zasadę, że to, co nie przeszkadza, jest dozwolone”.
Czy można skorzystać z toalety w 1. klasie bez odpowiedniego biletu?
W tym przypadku zasady obowiązujące w SBB są jasne: nie wolno przebywać w strefie 1. klasy z biletem 2. klasy. Nastolatkowie z Lucerny nauczyli się tego na własnej skórze, mimo że SBB podkreśla: „Personel pociągu egzekwuje regulamin z wyczuciem proporcji”.
W związku z tym do toalety odnosi się również następująca zasada: „Korzystanie z toalet w 1. klasie jest zasadniczo zarezerwowane dla podróżnych 1. klasy”. Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować wysoką dopłatą.
Źródło: Blick