Szwajcarski rząd walczy z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem. W tym celu wprowadzano nowe zasady przy wjeździe do kraju, które dotyczą także osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Obecnie przed wjazdem do Szwajcarii trzeba wykonać test PCR, a następnie pomiędzy 4 a 7 dniem po wjeździe ponownie wykonać test PCR lub test antygenowy.
Jakie dokumenty poza testem są wymagane przy wjeździe?
Zarówno turyści, jak i mieszkańcy wracający do Szwajcarii muszą posiadać deklarację wjazdu. Dotyczy to wszystkich osób od 16 roku życia.
Jakie są wyjątki odnośnie testów?
Pracownicy przygraniczni oraz osoby wjeżdżające do Szwajcarii z regionów przygranicznych stanowią wyjątek i nie muszą przy wjeździe przedstawiać negatywnego wyniku testu, czy wypełniać formularz kontaktowy. Przy czym do takich regionów zalicza się:
– Niemcy: Badenia-Wirtembergia, Bawaria
– Francja: Grand-Est, Bourgogne / Franche Comté und Auvergne / Rhône-Alpes
– Włochy: Piemont, Dolina Aosty, Lombardia i Trentino/Südtirol
– Austria: Tyrol, Voralberg
– Lichtenstein: całe terytorium kraju.
Kto kontroluje?
W przypadku podróży samolotem już podczas boardingu przeprowadzane są kontrole, za które odpowiedzialne są linie lotnicze. W przypadku przejazdu samochodem prowadzone są wyrywkowe kontrole. Ponadto po wjeździe do Szwajcarii kantony mogą poprzez deklarację wjazdową sprawdzić, czy został wykonany test. Dodatkowo wszystkie hotele oraz właściciele domków i mieszkań wakacyjnych zobowiązani są do sprawdzenia, czy goście wykonali test na koronawirusa.
Co w sytuacji, gdy nie umiem przedłożyć testu?
W takim wypadku można otrzymać grzywnę w wysokości 200 franków. Ponadto po wjeździe należy natychmiast wykonać test i powiadomić kanton.
Co z kwarantanną?
Od soboty nie ma obowiązku kwarantanny.
W przypadku osób, które niedawno wróciły do Szwajcarii z krajów, w których występuje nowy wariant koronawirusa, kwarantanna także została zniesiona w sobotę 4.12. Osoby te muszą jednak wykonać test na własny koszt po upływie czterech do siedmiu dni od powrotu.
Źródło: 20min