Jak pokazują dane ubezpieczyciela AXA – największego w Szwajcarii towarzystwa ubezpieczeń majątkowych – skala zniszczeń po zjawiskach pogodowych jest bardzo zmienna w zależności od roku. W 2024 roku firma odnotowała straty na poziomie 132 milionów franków szwajcarskich, co odpowiada średniemu poziomowi szkód z ostatnich 20 lat.
Jednak od 2021 roku widać wyraźne nasilenie zjawisk pogodowych. Burze pojawiają się nagle, są bardziej intensywne i mają często charakter lokalny. Pojawia się także więcej silnych porywów wiatru, intensywnych opadów oraz większych kul gradu – wszystko to zwiększa koszty i zakres zniszczeń.
Grad – największa przyczyna strat w szwajcarskich kantonach
W analizie AXA grad okazuje się najbardziej kosztownym żywiołem. Dotyczy to zarówno liczby przypadków, jak i wysokości wypłacanych odszkodowań. Najczęściej grad dotykał kantonów Ticino, Jura i Neuchâtel.
“Duże gradobicia, które w krótkim czasie uszkadzają tysiące pojazdów, znacząco wpływają na ogólny bilans szkód”, mówi Patrick Villiger z Axa. Z kolei kantony Szafuza, Genewa, Gryzonia, Glarus i Turgowia notują stosunkowo niewiele szkód spowodowanych gradem.
Powodzie – problem lokalny, ale kosztowny
Najwięcej szkód powodziowych w ostatnich dziesięciu latach odnotowano w kantonach Schwyz, Turgowia, Solura i Lucerna. Często są to skutki pojedynczych, silnych zdarzeń. Natomiast Vaud, Nidwalden i Bazylea-Okręg były znacznie mniej dotknięte.
Warto jednak zaznaczyć, że inwestycje w ochronę przeciwpowodziową – jak kanały odciążające, zbiorniki retencyjne, podwyższenia wałów i krajowa mapa zagrożeń powodziowych – skutecznie ograniczyły skalę strat mimo coraz silniejszych opadów.
Pioruny najczęstsze w Ticino
Ticino dominuje również w statystykach szkód wywołanych przez uderzenia piorunów. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju szkód jest tam niemal siedmiokrotnie wyższe niż średnia krajowa. W porównaniu do kantonów Bazylea-Okręg, Vaud czy Genewa – aż 26 razy wyższe.
Przyczyną jest napływ wilgotnego, ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego, które po zetknięciu z masywem Alp powoduje powstawanie burz o wysokim napięciu elektrycznym. W efekcie w tym kantonie często dochodzi do wyładowań atmosferycznych.
Źródło: blick
Zdjęcie: freepik