Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

UWAGA! Oszuści podszywają się pod PostFinance!

Szwajcaria: W ostatnim czasie oszuści internetowi rozsyłają maile w imieniu PostFinance, tak by dobrać się do danych kart kredytowych odbiorców.

Każdy kto otrzymał maila w treści którego informowano odbiorcę o tym, że jego karta MasterCard nie jest zarejestrowana w programie SecureCode mógł paść ofiarą oszustwa internetowego (tzw. phishing). Oszuści chcieli by adresaci przy pomocy linku przeszli na stronę internetową, gdzie mieli podać swoje dane personalne oraz numer karty kredytowej, kod bezpieczeństwa jak i imię i nazwisko na karcie pod pretekstem, że karta jest niezdatna do zakupów w sieci.

Radzimy:

  1. Usuń maila, gdyż najpewniej chodzi o oszustwo internetowe – żaden bank nie wysłałby wiadomości z żądaniem o tak poufne dane.
  2. Jeśli podejrzewasz, że osoby trzecie mają lub mogły mieć dostęp do Twojego konta bankowego natychmiast skontaktuj się z swoim bankiem i powiadom go o swoich podejrzeniach.
  3. Jeśli otrzymasz jakiegokolwiek maila w którym jesteś proszony o przejście przy pomocy linku na zewnętrzną stronę – bądź ostrożny! W większości przypadków maile wysyłają oszuści.
  4. Zawsze sprawdzaj adres internetowy na jaki jesteś przekierowywany. Jeśli wygląda podejrzanie – opuść stronę.
  5. Próby oszustwa w Szwajcarii zgłoś w KOBIK – Koordinationsstelle zur Bekämpfung der Internetkriminalität tak by inni również nie byli narażeni na próbę oszustwa!

KOBIK na swojej stronie opublikowało wycinek maila: 

foto: Koordinationsstelle zur Bekämpfung der Internetkriminalität

Źródło/foto: Koordinationsstelle zur Bekämpfung der Internetkriminalität

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Większość rzymskokatolickich kantonów będzie obchodzić Dzień Wszystkich Świętych i cieszyć się 1 listopada dniem wolnym od pracy. Ale o które
W Szwajcarii dzikie biwakowanie ogólnie nie jest zabronione, ale istnieje wiele ograniczeń. Co mówi w tej kwestii prawo? Sprawdzamy.

Dzięki umowie o swobodnym przepływie osób obywatele państw UE/EFTA zyskują prawo do swobodnego wyboru miejsca pracy/pobytu na obszarze krajów będących

Szukasz inspiracji na następną wycieczkę? Przedstawiamy pięć torów saneczkowych, na których każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz jeszcze to!