Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Hitzefrei w Szwajcarii

Hitzefrei w Szwajcarii: To trzeba wiedzieć o pracy w upale

Hotzefrei szwajcaria, wolne od upałów w szwajcarii, komu przysługuje hotzefrei w szwajcarii
Zdjęcie: freepik
Koncentracja w tak wysokich temperaturach jest trudna, ale komu w Szwajcarii przysługuje Hitzefrei, czyli wolne z powodu upału? Sprawdzamy, co mówi prawo w kontekście szkół, biur oraz pracy na budowie.

Hitzefrei w szkołach

Złe wiadomości dla uczniów. Nawet przy temperaturach sięgających ponad 30 stopni trzeba uczęszczać na lekcje, bo zasadniczo wolnego od upałów w Szwajcarii nie ma. Posłanie dzieci do domu też nie jest opcją, ponieważ szkoła ma obowiązek opieki nad dziećmi. 

Do lat 80-tych można było w szkołach ogłosić Hitzefrei. To się jednak zmieniło. Powodem było to, że większość dzieci i tak spędzała wolny czas na dworze w najgorszych upałach. Poza tym rodzicom ciężko zorganizować spontanicznie opiekę nad dzieckiem.

Wolne od upałów w biurach

Także pracując w biurze w Szwajcarii, nie ma czegoś takiego jak Hitzefrei. Jednak pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Na przykład temperatura w pomieszczeniu powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanej pracy.

Konkretnie przy pracy siedzącej temperatura powinna oscylować pomiędzy 21 a 23 stopniami Celsjusza, a przy bardziej wymagających pracach w zależności od stopnia ciężkości 16 do 21 stopni. Przy upałach maksymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 26 stopni.

Ponadto powinna być możliwość zrobienia większej ilości krótkich przerw. Woda do picia musi być dla każdego dostępna. Jest jednak jeden wyjątek: kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą w przypadku temperatury powyżej 28 stopni w pomieszczeniu nie przychodzić do pracy.

Jeśli pracodawca nie trzyma się podanych wymogów dotyczących temperatury w pomieszczeniu, można zwrócić się do kantonalnej inspekcji pracy. Musi ona interweniować, jeśli zagrożone jest zdrowie pracowników.

Hitzefrei na budowie w Szwajcarii

Także pracując na budowie, pracownicy nie mogą otrzymać wolnego od upałów, mimo tego, że są oni najbardziej narażeni na wysokie temperatury. Trzeba jednak zapewnić im przerwę na picie co dwie godziny, dostęp do kremu przeciwsłonecznego i miejsc zacienionych.

Pojawiają się jednak postulaty dotyczące bardziej rygorystycznych regulacji temperatury w sektorze budowlanym. Jak dotąd Tessyn jest jedynym kantonem, który znalazł rozwiązanie dla budowniczych dróg: jeśli Meteo Schweiz wyda ostrzeżenie o upale na poziomie 3 przez trzy kolejne dni, prace będą musiały zostać wstrzymane od godziny 13.00. Podobne rozwiązanie pojawi się prawdopodobnie w Wallis od przyszłego roku. Związek zawodowy Unia domaga się również, aby przy 35 stopniach prace zostały całkowicie przerwane.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.