Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Zasiłek dla bezrobotnych – jak uniknąć cięć?

RAV kieruje się zasadami, których muszą przestrzegać bezrobotni. Wszelkie niedopatrzenia mogą skończyć się zawieszeniem zasiłku. Na co należy zwrócić uwagę?

Coraz więcej ludzi wybiera się do Regionalnego Centrum Pośrednictwa Pracy (Arbeitsvermittlungszentrum, RAV). Których reguł trzeba przestrzegać, aby nie ryzykować utratą zasiłku?  

1. Szukanie pracy (Stellensuche)

Musisz rozpocząć poszukiwanie nowej pracy tuż po zwolnieniu. Nie mówi o tym żadna ustawa, ale urzędy i sąd wymaga właśnie takiego postępowania. Jeżeli nie złożyłeś jeszcze podania o pracę lub złożyłeś ich za mało, ryzykujesz tzw. „Einstelltag”. Każdy taki dzień, w którym nie pracujesz równa się dniu bez zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosentaggeld). Miesięcznie powinieneś rozesłać od 10 do 12 podań o pracę. Osoby, które nie poszukiwały pracy w czasie dwutygodniowego okresu wypowiedzenia zostają pozbawione od 8 do 12 dni, w których byłby wypłacany zasiłek. Natomiast jeżeli osoba szuka pracy niezbyt intensywnie, traci od 6 do 8 dni. Kiedy sytuacja się powtarza, liczba podwaja się, więc za czwartym razem można w pełni stracić prawo do wsparcia, jakie przysługuje bezrobotnym.

Radzimy zatem zachować korespondencję z potencjalnymi pracodawcami oraz notatki telefoniczne, aby móc bez problemu udokumentować swoje poszukiwanie pracy.

2. Zgłoszenie w RAV

Najpóźniej w dniu, w którym jesteś już bezrobotny, czyli po ukończeniu okresu wypowiedzenia, musisz zameldować się w RAV. Zasiłek dla bezrobotnych można dostać dopiero z dniem zgłoszenia. Nie wypłaca się pieniędzy wstecz, niezależnie od powodu.

Warto zgłosić się tuż po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę, wtedy na pewno dostaniesz pieniądze na czas. To również możliwość na zaczerpnięcie informacji, na temat swoich praw i obowiązków.

3. Bezrobocie zawinione

Kasa bezrobotnych (Arbeitslosenkasse) sprawdzi natychmiast po Twoim zameldowaniu się czy zwolnienie z pracy nastąpiło z Twojej woli lub winy. W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, kiedy zwolniłeś się z pracy, nie mając przygotowanej nowej.  W drugim – kiedy dałeś pracodawcy powód, aby Cię zwolnił (spóźnienia, niestosowanie się do poleceń). We wszystkich tych przypadkach tracisz tymczasowo prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W zależności od przewinienia okres ten może trwać od 30 do 45 dni. Jeżeli natomiast zwolnienie z pracy nastąpiło z powodów zakładowych, masz pełne prawo do otrzymania zasiłku.

Nawet jeżeli rozumiesz trudną sytuację swojego pracodawcy, nie powinieneś godzić się na skrócenie okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji rezygnujesz dobrowolnie z wynagrodzenia, tracąc zasiłek na kilka dni.

4. Doradztwo

Jako bezrobotny musisz regularnie wstawiać się na rozmowy kontrolne do doradcy RAV. Opuszczając wyznaczony termin tracisz zasiłek na 5-8 dni, zrobisz to ponownie – na 9-15 dni. Za trzecim razem RAV wysyła zgłoszenie do urzędu kantonalnego, który weryfikuje Twoje prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.

Pamiętaj o terminach. Jeżeli jednak z bardzo ważnego powodu nie możesz wstawić się do RAV, powiadom ją niezwłocznie telefonicznie, a następnie również pisemnie, podając powód nieobecności.

5. Kursy

Doradca RAV wpierw wyśle Cię na kurs „Standortbestimmung“, podczas którego ocenisz swoją sytuację. Następnie zaproponowane zostaną Ci inne kursy – dotyczące zatrudnienia, językowe lub informatyczne. Przerwanie kursu lub nieuczestniczenie w nim karane są wstrzymaniem zasiłku na czas trwania szkolenia.

Korzystaj z kursów RAV, ponieważ podczas każdego z nich możesz czegoś się nauczyć. Najlepiej, jeśli sam zapytasz o nie Twojego doradcę lub zaproponujesz mu je. W ten sposób możesz podszkolić swoje umiejętności zawodowe!

6. Przydział ofert pracy

Jako osoba bezrobotna musisz przyjąć proponowaną Ci pracę, którą jesteś w stanie dokonać – czyli prawie każdą. Nieważne czy odpowiada Twojemu wykształceniu lub przyniesie mniejsze dochody. Osoby poniżej 30 roku życia muszą bezwarunkowo przyjąć każdą ofertę pracy. Odmowa skutkuje zawieszeniem zasiłku na 31-45 dni, a kolejna – na 46-60 dni. Nie gra również roli czy ofertę zaproponował Ci RAV czy sam ją znalazłeś. W przypadku trzeciej odmowy możesz stracić prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Skorzystaj zatem z nowej okazji, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nowa praca wydaje Ci się nieatrakcyjna. W ten sposób nie wypadniesz z rynku pracy, nawiążesz nowe kontakty i zdobędziesz nowe doświadczenia.

Odwołania

O wstrzymaniu zasiłku dla bezrobotnych zostaniesz poinformowany w zarządzeniu, od którego możesz złożyć pisemne odwołanie w terminie do 30 dni. Musisz określić swoje żądanie i uargumentować je. Kasa jeszcze raz sprawdzi swoją decyzję – jeżeli w dalszym ciągu będzie ona odmowna, możesz odwołać się w sądzie. Aż do tego momentu postepowanie jest bezpłatne, później następuje zgłoszenie sprawy do Sądu Federalnego (Bundesgericht) w Lucernie. Tutaj niezbędna jest zaliczka, natomiast strona przegrana pokrywa koszty w wysokości od 200 do 1000 franków. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.