Tego roku wynagrodzenia wzrosną średnio o 0,9 procent – wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę doradczą Know z St. Gallen. Nie będą one jednak dotyczyć wszystkich pracowników, ponieważ ostatnimi czasy w Konfederacji podwyżki to kwestia indywidualna.
Opracowując dobrą strategię i wykazując się umiejętnościami negocjacyjnymi, o podwyżkę mogą powalczyć również ci pracownicy, którzy nie należą do „pupilków szefa“. Oto kilka rad:
Porównaj wynagrodzenia
Dowiedz się, ile jesteś warty na rynku pracy. Przejrzyj wynagrodzenia w swojej branży, sprawdź stawki proponowane przez związki zawodowe.
Zbierz argumenty
Zadaj sobie pytanie, co osiągnąłeś w ostatnim czasie? Żądanie podwyżki musisz podeprzeć solidnymi argumentami. Zdaj się na konkretne fakty i liczby, które potwierdzą Twoje osiągnięcia.
Bądź realistą
Zachowaj umiar – Twoja podwyżka nie może wywrócić sytuacji finansowej w firmie do góry nogami. Nie możesz zarabiać więcej niż szef czy koledzy na tym samym stanowisku. Czasami warto porozmawiać z współpracownikami o ich pensji. Pomocne może okazać się także mówienie o podwyżce w procentach – dwa procent wynagrodzenia odstrasza mniej niż 200 franków.
Odpowiednie podejście
Podczas rozmowy unikaj tematów dotyczących Twojej osobistej sytuacji finansowej. Pokaż, że jesteś sprawiedliwy i gotowy pójść na kompromis. Jeżeli nie uda Ci się niczego zdziałać – nie poddawaj się i nie obrażaj. Buduj swoją wartość w przedsiębiorstwie!
Sytuacja firmy
Zanim poprosisz o podwyżkę, zapoznaj się z sytuacją firmy. Czy stoi tuż przed bankructwem? A może uzyskała rekordowy zysk? Dowiedz się o obrotach i zyskach, pozycji na rynku oraz planach na przyszłość zakładu, w którym pracujesz. Zadaj sobie pytanie czy miałeś w tym udział – jeśli tak, to masz argument więcej na swojej liście.
Taktyka i spokój
Rozmowa o podwyżkę to „wystąpienie“, które wymaga odpowiedniej „dramaturgii“. Nie oznacza to, że masz zachowywać się jak aktor teatralny, ale – na przykład – zostaw najlepsze argumenty na koniec. Staraj się także zachować spokój, nie daj się sprowokować.
Zatroszcz się o przyszłość
Jeśli nie wyszło z podwyżką, nie zrażaj się. Zapytaj szefa, jakie cele postawił przed przedsiębiorstwem i w jaki sposób możesz przyczynić się do ich osiągnięcia. Pytaj o konkrety, wtedy będziesz mieć więcej argumentów na przyszłą rozmowę.