Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Wszystko co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wynagrodzenia.

Jak wysokiego wynagrodzenia mogę wymagać?

Wysokość wynagrodzenia można negocjować, dlatego powinieneś dobrze przygotować się do rozmowy na jego temat. Zorientuj się, ile wynosi wynagrodzenie w Twojej branży, ile zarabiają osoby pełniące tę samą funkcję co Ty, dowiedz się, jak kształtują się płace w Twoim regionie. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów wynagrodzenia. Dla Szwajcarii będzie to np. „Salarium“, które można znaleźć na stronie Urzędu Statystycznego lub kalkulator Szwajcarskiego Porozumienia Związków Zawodowych (Schweizerischer Gewerkschaftsbund – SGB).

Kiedy wynagrodzenie powinno trafić na moje konto?

Twoje wynagrodzenie za bieżący miesiąc powinno zostać wypłacone przed upływem tego miesiąca. Decyzja Sądu Federalnego potwierdza to ustalenie. Umowa o pracę lub zbiorowa umowa pracy może ustalić, że wynagrodzenie za bieżący miesiąc zostaje wypłacane do 15 dnia przyszłego miesiąca. Zdaniem sądu, takie ustalenie nie jest zgodne z prawem. Inaczej jednak sprawa wygląda w branżach, w których wynagrodzenie uzależnione jest od obrotu.

Co mogę zrobić, kiedy szef nie chce wypłacić mi mojej wypłaty?

Masz prawo go upomnieć. Warto zatem określić czas, w którym pracodawca ma wypłacić Twoje wynagrodzenie. Jeżeli po upływie tego czasu nadal nie otrzymałeś pieniędzy musisz ponowić upomnienie. Poinformuj również pracodawcę, że zaniechasz wykonywania swoich obowiązków, jeżeli do określonego terminu nie wypłaci Twojego wynagrodzenia. Pracownik, który nie dostaje zaległego wynagrodzenia ma prawo nie pracować – aż do momentu przelania wypłaty. W dalszym ciągu przysługuje mu prawo do wynagrodzenia – nawet za czas, w którym nie pracował.

Czy pracodawca może dać mi zaliczkę?

Tak. Jeśli pracownik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, pracodawca powinien wypłacić mu wcześniej zapracowane pieniądze.

Kiedy przepada prawo do wynagrodzenia?

Prawo do wynagrodzenia wynikające z prawa pracy przepada po upływie pięciu lat liczonych od momentu, w którym pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie. W tym czasie można wystosować nakaz wypłaty wynagrodzenia lub wnieść skargę.

Jak mogę obliczyć wynagrodzenie za nie spożytkowany urlop w momencie wygaśnięcia stosunku pracy?

Istnieje kilka sposobów obliczenia tej należności. Najbardziej popularna to wynagrodzenie roczne (łącznie z tzw. „trzynastką”) pomnożone przez 8,33 procent (przy 4 tygodniach urlopu rocznie), podzielone przez 20 razy pozostałe dni urlopowe.

Jakie odliczenia od wynagrodzenia brutto są dozwolone?

– Składki na ubezpieczenie emerytalne (Alters- und Hinterlassenenversicherung, AHV), ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa (Invalidenversicherung, IV), odszkodowanie w przypadku ustania zatrudnienia u osób pełniących np. służbę wojskową (Erwerbsausfallentschädigung ,EO) – koszty dzielone są równo między pracodawcę a pracownika , w sumie wynoszą 5,125 procent.

– Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung) – od wynagrodzenia nie przekraczającego 148 000 franków rocznie – pracownik i pracodawca 1,1 procent.

– Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (Unfallversicherung) – pracodawca opłaca składkę na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w pracy (Betriebsunfallversicherung, BU), pracownik opłaca składkę na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków niezwiązanych z miejscem pracy (Nichtbetriebsunfallversicherung (NBU)). Wysokość składki uzależniona jest od wykonywanego zawodu.

– Kasa emerytalna (Pensionskasse) – obowiązkowe ubezpieczenie, jeżeli wynagrodzenie roczne mieści się w przedziale 21 150 a 84 600 franków. Składka jest uzależniona od rodzaju ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego.

Do powyższych obowiązkowych składek społecznych dochodzą jeszcze ustalone w umowie potrącenia, np. na fakultatywne ubezpieczenie od chorobowego (Krankentaggeldversicherung). Pracodawca musi jednak pokryć co najmniej połowę składek dodatkowych.

Jakie składki muszę opłacać będąc na urlopie macierzyńskim i pobierając z tego tytułu rekompensatę za okres, w którym nie zarobkuję? (Mutterschaftsentschädigung)

Wszystkie, prócz składki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – ponieważ ta zostanie opłacona w czasie urlopu macierzyńskiego za Ciebie. Rekompensata za okres przebywania na urlopie macierzyńskim uchodzi za wynagrodzenie, dlatego należy odprowadzać wszystkie składki, jak zwykle.

Niezbędne jest również opłacanie składki na ubezpieczenie emerytalne. W dalszym ciągu połowę składki opłaca pracodawca, a połowa zostaje pobierana z rekompensaty.

Jakie składki należy odprowadzać w przypadku zasiłku chorobowego? (Krankentaggeld)

Otrzymując pieniądze z ubezpieczenia na wypadek chorobowego, nie musisz troszczyć się o żadne składki społeczne. Jeżeli pracodawca jednak zwiększy Twój zasiłek z 80 procent do 100, wtedy od 20 procent musisz odprowadzić składki społeczne.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.