Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szwajcaria: Komu należą się napiwki?

Niektórzy kelnerzy muszą oddać szefostwu napiwki. Na koniec miesiąca pracodawca wypłaca je pracownikom według własnego uznania. Czy jest to dozwolone? Odpowiadamy!

Przykład: Jeden z kelnerów pracujących w kawiarni musiał oddać swoje napiwki szefowi, który wypłaca je swoim pracownikom na koniec miesiąca według własnego uznania. Czy takie postępowanie jest dozwolone?

W tym przypadku chodzi o dobrowolnie przekazane pieniądze na rzecz pracownika przez klienta. Żadna regulacja prawna nie określa, w jakiej wysokości i komu przysługują napiwki, ponieważ te oficjalnie w Szwajcarii już nie istnieją. Nie zmienia to jednak faktu, że napiwki wcale nie wyszły z mody i wciąż funkcjonują – szczególnie w gastronomii.

Zgodnie z artykułem 9., punkt 3. Krajowego Układu Taryfowego dla Przemysłu Gastronomicznego (L-GAV) doliczanie dobrowolnych świadczeń pieniężnych klientów do systemu wynagrodzenia jest niedopuszczalne. Obecne stawki wynagrodzenia nie zakładają otrzymywania napiwków, dlatego pracodawca nie może płacić pracownikowi mniejszej kwoty, twierdząc, że resztę pokryją napiwki.

W takim przypadku znajduje zastosowanie również art. 321b, ustęp 1 Prawa Zobowiązaniowego (Obligationenrecht). Wynika z niego, że pracodawca nie ma prawa do napiwków pracownika, ponieważ te należą do osoby, która je dostała – chyba że klient wyraźnie zaznaczył co innego.

Mimo to, pracodawca ma wolną rękę w kwestii podziału napiwków między pracowników. Często zdarza się, że napiwki trafiają do wspólnej puli, a później dzielone są na poszczególnych pracowników. W ten sposób w gastronomii z zadowolenia klienta mogą odnosić korzyści również kucharze. Dopóki podział napiwków nie przebiega według upodobania pracodawcy, jest on jak najbardziej dopuszczalny.

Aby zapobiec sytuacjom spornym, warto przedyskutować problem napiwków w lokalu. Szefostwo powinno natychmiast poinformować o zasadach nowego pracownika, a najlepiej spisać warunki w umowie o pracę.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Pandemia spowodowała mocne zawirowanie na szwajcarskim rynku pracy. Wiele osób musiało się pożegnać ze swoim miejscem pracy. Czy

Planujesz przeprowadzkę w obrębie kantonu lub zamierzasz przenieść się poza jego granice? W wielu przypadkach auto podąża za tobą,

Szwajcaria słynie z doskonale funkcjonującego systemu transportu publicznego. Niezależnie od tego, czy podróżujesz pociągiem, tramwajem, autobusem czy statkiem. Dlatego też
Zobacz jeszcze to!