Matka samotnie wychowująca swojego syna była przerażona, kiedy jej pociecha złamała nogę. Niestety, nie skończyło się na gipsie. Po operacji pojawiły się kolejne komplikacje, a dziecko potrzebowało pomocy i opieki w domu. Jak to pogodzić z pracą?
Sytuacja prawna jest jasna – matka lub ojciec może zostać w domu przez maksymalnie trzy dni, kiedy dziecko zachoruje lub zostanie poszkodowane w wypadku i wymaga pomocy. Wolne można wziąć podczas każdego przypadku zachorowania, na każde dziecko z osobna. Prawo pracy wymaga przedłożenia zaświadczenia lekarza, natomiast przywilej ten dotyczy rodziców, których dzieci nie przekroczyły 15 roku życia. Jeżeli obaj rodzice dziecka pracują, mogą brać urlop na zmianę, aby ich nieobecność w pracy nie była aż tak duża.
Rozmowa z szefem
Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że szef musi zapłacić za Twoją nieobecność w pracy. Rodzice są zobowiązani prawnie do opieki nad swoimi dziećmi, dlatego też nieobecność w pracy z ich powodu jest traktowana jak dzień pracy – tak samo, jakby rodzic sam zachorował. W pierwszym roku zatrudnienia dozwolone są trzy tygodnie chorobowego, później okres ten ulega wydłużeniu.
Jeżeli ustawowe trzy dni opieki nad dzieckiem okażą się niewystarczające, co zostanie potwierdzone przez lekarza, rodzic ma prawo dłużej nie pojawiać się w pracy. Zdarzały się przypadki, w których rodzice mogli towarzyszyć choremu na białaczkę dziecku w szpitalu na zmianę przez dwa miesiące i jednocześnie otrzymywać swoją wypłatę. W przypadkach wymagających długotrwałej opieki lepiej porozmawiać z pracodawcą – być może zaproponuje on inne rozwiązanie. Zbyt częste niepojawianie się w pracy może przyczynić się do zwolnienia pracownika.
Matka dziecka z naszego przykładu skorzystała z pomocy Kinderspitex. Rodzice, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na długą nieobecność w pracy, muszą poszukać pomocy z zewnątrz. Na szczęście jest coraz więcej takich możliwości. Rodzice ciężko chorych dzieci pokładają duże nadzieje w urlopie opiekuńczym, który funkcjonowałby na wzór urlopu macierzyńskiego. Projekt ustawy oddalono w 2009 roku, twierdząc, że obecne prawo daje wystarczająco duże możliwości.
Gdzie ubiegać się o pomoc i wsparcie finansowe?
Kto może zaopiekować się dzieckiem w domu?
www.kinder-spitex.ch – proponuje odciążenie i wsparcie rodziny oraz innych osób zaangażowanych w opiekę nad chorym dzieckiem.
www.redcross.ch– usługa Szwajcarskiego Czerwonego Krzyża skierowana jest do samotnie wychowujących oraz pracujących rodziców, którzy muszą korzystać z całodziennej opieki nad dzieckiem. Oferta przeznaczona jest dla dzieci do 12 roku życia, a ceny kształtują się od sytuacji finansowej. Pomoc nie jest jednak skierowana do przypadków, które wymagają specjalistycznej opieki. W takich wypadkach rodzice muszą pomyśleć o fachowej opiece poza szpitalem.
www.entlastungsdienst-be.ch – tutaj znajdziemy wiele linków do ofert różnych organizacji pomocy. Strona oferuje opiekę nad dziećmi cierpiącymi na choroby chroniczne oraz niepełnosprawnymi. W kantonie Berno serwis udostępnia pomieszczenia dla rodziców, zajmuje się doradztwem oraz wsparciem w finansowaniu usług.
www.pro-pallium.ch – oferuje odciążenie rodziców w określone godziny. Wolontariusze czytają dzieciom, majsterkują z nimi, bawią się lub po prostu rozmawiają.
www.intensiv-kids.ch – zrzeszenie rodziców, którzy opiekują się swoimi dziećmi w domu (często nie pracują). Miejsce, gdzie można wymieniać swoje doświadczenia i wziąć udział we wspólnych przedsięwzięciach.
W obrębie każdego kantonu, a także gminy, można znaleźć wiele innych ofert opieki nad dziećmi. Coraz więcej ludzi oferuje swoje usługi prywatnie.
Skąd uzyskać wsparcie finansowe?
Płacenie dodatkowych składek na ubezpieczenie obejmujące opiekę nad chorym dzieckiem może w razie potrzeby okazać się bardzo pomocne. Należy jednak dokładnie zapoznać się z ofertą tego typu ubezpieczeń.
Opieka nad dziećmi oferowana przez Kinderspitex jest finansowana przez ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa. W trudnych oraz przewlekłych przypadkach odpowiedzialność przejmuje kasa chorych. Pieniądze zostaną przekazane dopiero po dokładnym przedstawieniu problemu oraz przedłożeniu orzeczenia lekarskiego.
Fundusze i fundacje – Fundacja SOS Beobachter na przykład wspiera rodziny z małymi zarobkami – nawet w momencie, kiedy ich dzieci ciężko zachorują. Nazwy innych fundacji, niezbędne informacje, a także dane kontaktowe można znaleźć na stronie www.spendenspiegel.ch.