Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Szwajcaria)

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia  (Arbeitslosenversicherung ALV) zapewnia odpowiednie wynagrodzenie zastępcze i umożliwia szybkie włączenie bezrobotnego w rynek pracy. Poza tym pomaga przedsiębiorstwom w trudnych sytuacjach, jak również umożliwia im przetrwanie trudnych momentów oraz zachowanie etatów pracowników.

Szwajcarski Urząd Rynku Pracy, SECO, odpowiada za ustawę pośrednictwa pracy oraz za ustawę o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia. Poszczególne kantony, lokalne centra pośrednictwa pracy (RAV), placówki logistyczne, zajmujące się wytycznymi rynku pracy (LAM), jak również kasy bezrobotnych, czuwają nad ich przestrzeganiem. SECO we współpracy ze organami wykonawczymi zwalcza bezrobocie. ALV zapewnia odpowiednie wynagrodzenie zastępcze i stara się o szybkie i długotrwałe włączenie bezrobotnego w rynek pracy. Dodatkowo SECO reprezentuje Szwajcarię w międzynarodowych interesach pośrednictwa pracy, wynajmowaniu personelu oraz innych zagadnieniach dotyczących bezrobocia.

Jednym z najważniejszych zadań ALV jest wypłacenie odszkodowania z tytułu bezrobocia. Osoby dotknięte bezrobociem otrzymują odpowiednie rekompensatę za brak wynagrodzenia w wysokości 70 lub 80% wcześniejszych zarobków (rekompensata jest ograniczona do dotychczas najwyższego zarobku w wysokości 126 000 Franków rocznie). Liczba diet zależy od wieku osoby, obowiązku utrzymania oraz jej okresu składkowego w terminie ramowym. Odszkodowanie zostaje wypłacone bezpośrednio przez odpowiednią kasę. Zarabiający samodzielnie nie odprowadzają składek ALV i nie są ubezpieczeni.

RAV specjalizuje się w zakresie rynku pracy, pośrednictwa pracy i bezrobocia. Z ponad 100 placówkami RAV stanowi największą platformę pośrednictwa pracy w Szwajcarii. Zarówno pracodawcy proponujący stanowisko pracy, jak również osoby bezrobotne, które poszukują stanowiska, znajdą oparcie w RAV.

ALV wspiera poprzez dofinansowania model zwiększenia zatrudnienia oraz zwiększenia kwalifikacji, dzięki którym osoby stają się bardziej atrakcyjne na rynku pracy. Do niniejszych działań zaliczają się kursy, programy tymczasowego zatrudnienia, jak również firmy ćwiczeniowe, praktyki zawodowe, semestry motywacyjne czy specjalne środki na wsparcie finansowe procesu wdrożenia nowego pracownika lub jego wykształcenie.

W przypadku zwolnień masowych mogą zostać zastosowane zapobiegawczo wyjątkowe środki wyjaśniające oraz kwalitatywne dla osób, którym grozi bezrobocie. Również w przedsiębiorstwach, w których występują zwolnienia masowe, mogą powstać specjalne centra rynku pracy, umożliwiające intensywniejsze pośrednictwo pracy.

Częściowe albo pełne zawieszenie pacy w przedsiębiorstwie jest nazywane [przymusową] pracą w niepełnym wymierzę godzin. Odszkodowanie z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin (KAE) umożliwia rekompensatę przestojów w pacy i tym samym utrzymanie miejsc pracy. Ma ona być alternatywą dla zwolnień.

Na tej samej zasadzie, co KAE, działa odszkodowanie w przypadku złych warunków pogodowych (SWE). Również ono ma służyć temu, by stosunki pracy nie zostały zakończone. Takie odszkodowanie może być wypłacone tylko w niektórych branżach (np. budownictwie), jeżeli trudne warunki pogodowe uniemożliwiają dalsze wykonywanie pracy.

W przypadku niezdolności płatniczej pracodawcy (niewypłacalności) odszkodowanie z tytułu niewypłacalności (IE) pokrywa utratę zarobku przez maksymalnie cztery miesiące. IE zostaje wypłacone tylko za już wykonaną pracę. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.