Niektóre zakątki Tessynu wyglądają niczym wycięte z pocztówki; widoki z palmami oraz kolorowymi domami nad jeziorem Maggiore sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny region dla turystów. Przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto wybrać się do południowego kantonu Szwajcarii.
-
Tunel drogowy Świętego Gotarda
Dzięki niemu podróżowanie wzdłuż Szwajcarii jest znacznie łatwiejsze i dużo szybsze. Jest to najdłuższy tunel na świecie, którym można przejechać pociągiem aż 57 kilometrów w zaledwie 20 minut! Jeśli ktoś woli jednak piesze wędrówki, to spacer wzdłuż tunelu po górach zajmie znacznie więcej. Liczący około 100 kilometrów odcinek między Erstfeld i Bodio można podzielić na pięciodniową wędrówkę, z noclegiem nie ma żadnych problemów. Po drodze jest mnóstwo pensjonatów i domków do wynajęcia.
-
Trekking w towarzystwie zwierząt górskich
Kozy, alpaki, osły i muły – wybór czworonogów, w towarzystwie których można pokonać górzyste tereny, jest całkiem spory. W słonecznej Malcantone można również sporo dowiedzieć się na temat wychowania lamy, pomóc w pracach rolniczych, a także spędzić noc na sianie na farmie Casa Gisoretta. Dla mniej spragnionych przygód lepszą opcją będzie nocleg we własnym namiocie lub w schronisku.
-
Szalony wyścig osłów
Wzorem Palio w Siena, jednego z najtrudniejszych wyścigów konnych na świecie, w 1983 roku utworzono w Mendrisio „Palio degli asini”. Jednak w odróżnieniu od włoskiego pierwowzoru, w tym wyścigu uczestniczą nie konie, a osły. Mimo tego impreza co roku przyciąga rzesze widzów. Wyścig osłów, który odbywa się w ramach festiwalu ludowego w Mendrisio jest obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych wydarzeń w Tessynie. W tym roku impreza odbędzie się 8 i 9 września.
-
Samodzielne wyrabianie salami
Przebywając w kantonie Tessyn, warto również zaliczyć wycieczkę po piwnicach zamku Montebello w Bellinzonie, gdzie można osobiście poznać sztukę tradycyjnego wiązania salami. Dodatkowo istnieje możliwość darmowego zwiedzenia siostrzanych zamków Sasso Corbaro i Castelgrande. Co ciekawe, po zakończeniu dojrzewania kiełbasy, salami jest wysyłane do miejsca zamieszkania osoby biorącej udział w warsztatach.
-
Dla miłośników architektury
Otwarta w kwietniu „Fiore di Pietra” to zaprojektowana przez gwiazdę architektury – Mario Botta – restauracja, której geometryczny kształt nawiązuje do górzystego terenu, w którym się znajduje. Mieszczący się na skalistym brzegu obiekt znajduje się w najciekawszym punkcie tego terenu – po wjechaniu kolejką lub samodzielnym wejściu na Monte Generoso, można zobaczyć przepiękną panoramę od doliny Padu nad jeziorem Como aż po Alpy.
-
Rejs statkiem szlakiem malowniczych karczm
Grotti – bo tak mówi się na nie w Szwajcarii – to małe lokale w rustykalnym stylu. W okresie letnim firmy przewozowe znajdujące się nad jeziorem Lugano oferują wycieczki statkami. Odbywające się wieczorem spływy są wodą na młyn dla licznych karczm znajdujących tuż przy molo. Na rejs statkiem można wybrać się pod koniec sierpnia w każdy piątek i sobotę, a od 13 lipca do 19 sierpnia również w czwartki. Koszt takiej atrakcji to 15 franków.
-
Szwajcarska Amazonia
Kilkanaście obszarów bagiennych znajdujących się na terenie rezerwatu przyrody Bolle di Magadino są największymi w Szwajcarii. Od ostatniego lata można także wyruszyć łodzią w głąb rezerwatu w celu zbadania przyrody. Marco Nussbaum jest jedyną osobą, która posiada uprawnienia do przewożenia ludzi na tym terenie drewnianą łodzią. Trasa jest oferowana przez biuro turystyczne dwa razy w tygodniu od Lido di Magadino.
-
Nowe muzea
W centrum Lugano została otwarta nowa Gipsoteca na cześć pochodzącego z Como rzeźbiarza – Gianluigi Giudici. W nowej siedzibie znajduje się 60 jego prac wchodzących w skład dorobku liczącego 300 obiektów. Oferta tego kulturowego miasta została uzupełniona również o zbiory Muzeum w Erbie.
-
Poczuć się jak Indiana Jones
Od jesieni ubiegłego roku na Monte San Giorgio można zwiedzać park archeologiczny Tremona Castello , który prezentuje średniowieczną wioskę . Przez trzy dekady archeolodzy oraz grupy ochotników przeprowadzali wykopaliska na wzgórzu aż w końcu odkryli ufortyfikowaną wioskę składającą się z 56 budynków, domów i magazynów z żywnościowych. Tutaj zarówno mali, jak i duzi odkrywcy poczują dreszczyk emocji.
-
Sekret sera
Muggiotal jest jednym z najbardziej autentycznych obszarów Tessynu i zarazem domem sera Zincarlin. W XIX wieku pikantny ser z surowego mleka wytwarzano w każdej rodzinie. Dziś tylko w Salorino nadal układa się gomółki sera w kształcie piramidy w liczących setki lat kamiennych piwnicach. Jeśli ktoś pragnie cofnąć się w czasie, powinien koniecznie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po tych atrakcjach. Oprowadzanie możliwe dla grup nie mniejszych niż trzy osoby.
A post shared by tvsvizzera (@tvsvizzera) on
Foto: instagram