Co to jest wildcamping, czyli biwakowanie na dziko?
Kiedy mówimy o biwakowaniu na dziko, czyli wildcamping, mamy na myśli nocleg w kamperze lub samochodzie poza oficjalnymi kempingami, lub polami namiotowymi.
Przepisy dotyczące biwakowania na dziko (pobyt poza oficjalnymi kempingami lub polami) są regulowane przez kantony w Szwajcarii. Ostatecznie jednak suwerenność leży w gestii gmin, które mogą dodatkowo ustalać własne zasady.
Gdzie biwak na dziko jest dozwolony w Szwajcarii?
W kantonach Argowia i Obwalden można spędzić jedną noc na publicznym parkingu. We wszystkich pozostałych kantonach biwakowanie na dziko jest zasadniczo niedozwolone.
Przepisy dotyczące biwaku na dziko w Szwajcarii, są ostatecznie regulowane na poziomie kantonalnym lub gminnym. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w poszczególnych kantonach lub gminach.
Warto zachować ostrożność i zawsze dopytać na miejscu w Urzędzie Gminy, w biurze turystycznym lub na posterunku policji, jeśli chcemy zatrzymać się poza oficjalnymi kempingami lub polami namiotowymi.
Kiedy można biwakować na dziko w Szwajcarii?
- Indywidualne noclegi (nie w grupach): biwakowanie lub nocleg w małym namiocie w górach, powyżej granicy lasu (w przypadku kilku noclegów w ciągu dnia należy złożyć namiot),
- na prywatnej działce za zgodą właściciela,
- w przypadku biwakowania awaryjnego (tzw. Not-Biwakieren).
Zasady obowiązujące podczas biawku w Szwajcarii:
- Szanuj przyrodę, wybierz odpowiednie miejsce.
- Bądź taktowny wobec dzikich zwierząt, unikaj hałasu. Szczególnie o zmierzchu i w nocy wiele zwierząt polega na lesie jako niezakłóconym siedlisku. Trzymaj się istniejącej infrastruktury (drogi, paleniska, budynki alpejskie, chaty), unikaj hałasu i przeszkadzającego światła.
- Zostaw miejsce w takim stanie, w jakim je zastałeś, zabierz ze sobą wszystkie śmieci.
- Załatwiaj się tylko w nagłych wypadkach w przyrodzie. Wszelkie bakterie kałowe mogą być szkodliwe dla zwierząt. Jeśli nie masz innego wyjścia, zakop swój stolec.
- Nie zostawiaj papieru toaletowego na łonie natury, ale włóż go do worka na śmieci i zabierz ze sobą.
- Nie rozpalaj ognia, jest niebezpieczny i zakłóca przyrodę.
- Obowiązuje ogólny zakaz wjazdu do lasu – WaG art. 15 ust. 1.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego (SAC Schweizer Alpenclub).
Gdzie można spać w kamperze lub samochodzie poza miejscami do tego przeznaczonymi w Szwajcarii?
Jednorazowy pobyt w miejscach publicznych: zastosowanie mają przepisy gminy lub właściciela nieruchomości. Zawsze warto zapytać na miejscu.
Na parkingach publicznych: zastosowanie mają przepisy gminy lub właściciela działki. Zawsze warto zapytać na miejscu. Należy przestrzegać znaków i ograniczeń czasu parkowania. Zaparkowany pojazd musi stać na oficjalnym miejscu parkingowym i pasować na niego. Obowiązuje jednak zakaz biwakowania (np. nie wolno wystawiać stołu lub krzeseł na zewnątrz).
Raststätte: (restauracje, stacje benzynowe, sklepy itp.) obowiązują przepisy kantonalne lub lokalne. Należy zwrócić uwagę na znaki na miejscu (ograniczenia czasu parkowania, niebieskie strefy, opłaty za nocleg itp.), dlatego należy każdorazowo pytać na miejscu, czy jednorazowy nocleg jest dozwolony. Zaparkowany pojazd musi stać na oficjalnym miejscu parkingowym i pasować na niego. Obowiązuje jednak zakaz biwakowania (np. nie wolno wystawiać stołu lub krzeseł na zewnątrz).
Rastplätze: (z toaletami publicznymi, telefonem i ewentualnie strefą piknikową) są częścią dróg krajowych i służą krótkiemu odpoczynkowi kierowców. Na takich miejscach postoju parkingi przeznaczone do krótkotrwałego wypoczynku są oznaczone na biało i dlatego można z nich korzystać bez ograniczeń czasowych i bezpłatnie. Takie miejsca są przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych kierowców. Kierowcy samochodów i kamperów mogą również odpoczywać w takim miejscu. Rastplatz nie jest jednak kempingiem, więc po przerwie / nocnym odpoczynku należy kontynuować jazdę. Zaparkowany pojazd musi stać na miejscu parkingowym i pasować na niego. Obowiązuje zakaz biwakowania (np. nie wolno wystawiać stołu lub krzeseł na zewnątrz).
Nocowanie na parkingu w samochodzie: kwestia ta nie jest uregulowana w sposób jednolity w Szwajcarii. W niektórych kantonach lub gminach nocowanie w samochodzie jest uważane za biwakowanie na dziko i surowo zabronione. W innych miejscach jest to dozwolone. “Jeśli nie ma przepisów prawa, rozporządzeń gminnych lub policyjnych, można założyć, że nocowanie w samochodzie jest tolerowane – w wyjątkowych przypadkach” wyjaśnia Gabriela Baumgartner, ekspert prawny. Władza nad parkingami jest w większości sprawowana przez gminy, które mogą wprowadzać własne przepisy i zakazy.
Gdzie biwakowanie na dziko w Szwajcarii nie jest dozwolone?
Na terenie Szwajcarii wildcamping jest zabroniony na następujących obszarach:
- w rezerwatach przyrody,
- na terenie Szwajcarskiego Parku Narodowego,
- na terenach objętych zakazem łowieckim,
- na terenie tzw. Wildruhezone, czyli strefie przeznaczonej dzikim zwierzętom,
- na terenie, na którym obowiązuje całkowity zakaz wstępu.
Dzikie biwakowanie jest często zabronione ze względu na ochronę przyrody oraz po to, by utrzymać spokój i porządek. Chodzi także bezpieczeństwo.
Źródło: tcs