az w roku mieszkańcy Szwajcarii otrzymują rachunek od Serafe AG, szwajcarskiej agencji windykującej opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Opłata jest obowiązkowa i służy finansowaniu SRG. Publiczny nadawca wykorzystuje środki do obsługi takich stacji, jak Szwajcarskie Radio i Telewizja (SRF).
W przypadku prywatnych gospodarstw domowych roczny abonament RTV w Szwajcarii wynosi 335 franków. Tak zwane gospodarstwo zbiorowe – czyli np. dom opieki – płaci za swoich mieszkańców ryczałtową stawkę w wysokości 670 franków rocznie.
Dla niektórych gospodarstw domowych tegoroczny rachunek od Serafe był niespodziewanie wysoki. W wielu przypadkach Serafe opłaty za lata 2023 i 2024 połączyło na jednej fakturze, co dało w sumie 670 franków, które musisz przelać. Co ciekawe, szwajcarska prasa rozpisywała się o osobach, które od lat nie otrzymywały faktury od Serafe. Później musiały zapłacić dodatkową kwotę sięgającą 1600 franków.
Erich Heynen, rzecznik prasowy Serafe, wyjaśnia to w następujący sposób: „Naliczając opłaty za radio i telewizję, opieramy się na danych, które otrzymujemy co miesiąc od odpowiedzialnych służb mieszkańców kantonów i gmin”. Innymi słowy, jeśli Serafe otrzyma z mocą wsteczną skorygowane dane od gmin i kantonów, otrzymasz fakturę z mocą wsteczną na podstawie nowo dostarczonych danych. Za prawidłowo dostarczone dane odpowiedzialne są kantony i gminy. Serafe nie ma prawa poprawiać i nie leży to w jego kompetencjach.
Rzecznik podkreśla, że faktury nie zostały zapomniane przez Serafe, ale że po raz pierwszy gminy przekazały korekty danych z mocą wsteczną. Doprowadziło to do wyższych rachunków. A co, jeśli nie możesz uiścić opłaty?
Serafe może zaoferować płatności ratalne
Jeśli trudno Ci zebrać kwotę powinieneś się skontaktować się z Serafe za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej. Tam możesz poprosić o przesyłanie faktury np. co trzy miesiące.
Czy faktura Serafe może wygasnąć?
Tak, ale zgodnie ze szwajcarskim prawem dopiero po pięciu latach.
Co w sytuacji, kiedy współlokator nie chce zapłacić swojej części?
Serafe może zażądać pieniędzy również od osoby, która swoją część zapłaciła. A to dlatego, że dorośli w danym gospodarstwie domowym ponoszą solidarną odpowiedzialność. Aby uniknąć opłat za upomnienia, zadbaj o terminową płatność rachunku. W drugim kroku możesz wyjaśnić współlokatorom, w jaki sposób mogą spłacić swój udział.
Błędna kalkulacja kosztów – co robić?
Gdy wysokość rachunku za abonament RTV wydaje się błędna możesz zgłosić się do Federalnego Urzędu Łączności (niem. Bundesamt für Kommunikation – Bakom), a dokładnie do Sekcji Opłat Radiowych i Telewizyjnych, która sprawuje nadzór nad Serafe. Do tego organu odwoławczego możesz się również zwrócić, jeśli chcesz złożyć skargę – na przykład jeśli pojawiają się pytania dotyczące obowiązku zapłaty, zwolnienia z opłat lub windykacji.
W mieszkaniu jest radio, ale brak telewizora. Co z abonamentem RTV w Szwajcarii?
Jeśli posiadasz radio, ale nie masz telewizora, pojawia się pytanie, czy nadal musisz płacić 335 franków. Opłata nie jest uzależniona od urządzenia, jak to było wcześniej, a jest z zasady taka sama dla każdego gospodarstwa domowego.
Co jeśli w mieszkaniu niema ani radia, ani telewizora?
W przypadku, gdy nie posiadasz żadnych urządzeń, jesteś zwolnionym z tzw. Serafe-Gebühr, czyli abonamentu RTV w Szwajcarii. Jeśli nie możesz odbierać mediów elektronicznych, czyli nie masz radia, telewizora, radia samochodowego, smartfona, komputera czy tabletu, nie jesteś nic winnym. Aby zostać zwolnionym z opłaty, powinieneś złożyć stosowny wniosek w Serafe.
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniła się sytuacja prawna
Od tej chwili podatek płacą wszystkie prywatne gospodarstwa domowe, nawet jeśli nie posiadają urządzeń odbiorczych.