Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Kto by pomyślał?

W tym szwajcarskim mieście żyje się najtaniej 

St. Gallen, miasto, szwajcaria, najtańsze miasto, mieszkania, mieszkania St. Gallen
Foto: Pixabay
Porównanie średnich czynszów w dziesięciu największych szwajcarskich miastach pokazuje, gdzie można tanio mieszkać - i dlaczego. Okazuje się, że tytuł ten przypadł w tym roku nowemu miastu.

Wynajmowane mieszkania w dużych szwajcarskich miastach są drogie i wciąż dość rzadko dostępne. Jednak Biel i St. Gallen od pewnego czasu stanowią wyjątek, a mieszkańcy Seeland ostatnio uważają, że jest taniej niż we wschodniej Szwajcarii.

Według najnowszych danych analityków ds. nieruchomości w Wüest & Partner, St. Gallen ma najniższe czynsze spośród dziesięciu największych szwajcarskich miast. 4-pokojowe mieszkanie o powierzchni 100 metrów kwadratowych kosztuje w St. Gallen średnio zaledwie 1650 CHF netto. 

To mniej niż połowa tego, co w oddalonym o zaledwie 45 minut Zurychu. W St. Gallen nie ma również niedoboru mieszkań. Prawie nie ma kolejek na oględziny, podczas gdy w Zurychu na 193 mieszkania na miejskim osiedlu Tramdepot wpłynęło 14.000 zapytań.

Dlaczego czynsze w St. Gallen są tak niskie?

Brzmi to dobrze z punktu widzenia St. Gallen, ale jest wyrazem poważnych problemów strukturalnych. Na łamach NZZ am Sonntag Robert Weinert z Wüest & Partner za główną przyczynę niskich czynszów uznaje „rozwój gospodarczy miasta, który jest poniżej średniej”. W St. Gallen powstaje niewiele nowych miejsc pracy i niewiele jest inwestycji w istniejące budynki – zarówno pod względem renowacji, jak i budowy nowych. A odległość dojazdu do centrum gospodarczego Zurychu jest duża.

St. Gallen jest znanym ośrodkiem edukacji biznesowej. Samo miasto nie generuje jednak żadnego nowego impulsu gospodarczego. W ciągu ostatnich czterech lat w St. Gallen utworzono tylko jedną trzecią nowych miejsc pracy w porównaniu do tych w Zurychu. Brakuje więc perspektyw. Rezultat? Podczas gdy praktycznie wszystkie duże aglomeracje doświadczają znacznego wzrostu liczby ludności, populacja mieszkańców St. Gallen znajduje się w stagnacji.

Walter Locher, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Domów (HEV) w kantonie St. Gallen, narzeka w „NZZ am Sonntag” na powolne prace budowlane. Zidentyfikował też winowajcę tego stanu rzeczy, a mianowicie „biurokrację planistyczną”. Procedury wydawania pozwoleń na budowę się po prostu ciągną za długo. Do tego dochodzi wysoki poziom opodatkowania i brak bezpieczeństwa planowania.

Inne miasta w szerszym obszarze Zurychu, takie jak Schaffhausen, Frauenfeld TG, Wil SG i Buchs SG, coraz częściej starają się nadawać ton. Nowe budynki i dobre połączenia z miastem nad rzeką Limmat. 

Pomimo przystępnych czynszów i atrakcyjnych cen nieruchomości mieszkalnych, napływ z Zurychu pozostaje możliwy do opanowania. Szwajcarzy po prostu nie są narodem osób dojeżdżających do pracy.

Źródło: Blick
Foto: Pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Szwajcarski rząd zdecydował, że w firmach w których to możliwe, pracodawcy powinni oddelegować swoją załogę do pracy zdalnej.

Jakie prawa i obowiązki ma jednak osoba zatrudniona tymczasowo? Sprawdziliśmy!

Mało kto wie, że już od 2016 r. w Szwajcarii obowiązuje zakaz jazdy samochodem do tyłu przez dłuższy

Gdy dziecko choruje bardzo często lub przez dłuższy czas, może to zagrozić pracy rodziców. Co zrobić, by odpowiednio

Zobacz jeszcze to!