Zasadniczo kierowca powinien znać wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jednak nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w praktyce. Nie każdy kierowca jest świadomy, iż np. powinien przy skręcającej głównej ulicy użyć kierunkowskazu, bądź że cofanie jest zabronione
Od 2016 r. w Szwajcarii wprowadzono zakaz cofania na dłuższym dystansie. Kto się do tego nie dostosuje, otrzyma wysoką grzywnę. Przykładowo w kantonie Sankt Gallen kara wynosi 200 franków, nie licząc już wysokich opłat i czynników obciążających, takich jak utrudnienie ruchu drogowego. W większości przypadków kara jest jeszcze wyższa.
Kiedy można jechać do tyłu?
Cofanie na dłuższym odcinku jest tylko dozwolone, jeśli nie ma możliwości dalszej jazdy pojazdem do przodu, bądź zawrócenia. Dotyczy to ślepych uliczek oraz wąskich górskich dróg. W obu przypadkach można tak długo jechać do tyłu, aż znajdzie się miejsce do zawrócenia. Ponadto legalnie można cofać podczas parkowania.
Co ciekawe na krótkich dystansach można bez problemu jechać do tyłu. Ale co to oznacza? Czy pięć lub dziesięć metrów to już długi, czy krótki dystans?
Jaki dystans przy cofaniu jest dozwolony?
Zasadniczo wszystko zależy od sytuacji. Cofanie już od pierwszego metra jest niebezpieczne, dlatego liczy się bardziej dana sytuacja aniżeli długość. Czego zatem kierowcy powinni przestrzegać? Jak najmniej jechać do tylu. Najlepiej cofać tylko, gdy nie ma innego wyjścia.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, iż przy cofaniu kierowca nigdy nie ma pierwszeństwa, a prędkość poruszania się nie może przekraczać 5km/h. Kto się do tego nie dostosuje, zapłaci surową karę.
Co ciekawe kierowca podczas cofania nie musi mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Uwaga! Na przejazdach kolejowych, autostradach oraz ruchliwych skrzyżowaniach manewr cofania jest kategorycznie zabroniony!