Czy osoba wynajmująca może nie zgodzić się na przedwczesną wyprowadzkę najemcy?
Nie. Najemca ma prawo do opuszczenia lokalu przed terminem wypowiedzenia umowy (niem. ordentlicher Kündigungstermin). Prawo to nie może zostać ograniczone w umowie najmu. Wynajmujący jest zobowiązany do przyjęcia tej decyzji. Najemca musi mu jednak jednoznacznie oznajmić, że chce wyprowadzić się z mieszkania przedwcześnie.
Rada dla najemców: Jeśli wynajmujący nie będzie chciał zezwolić na przedwczesną wyprowadzkę, najemca może wysłać mu kluczyki pocztą.
Rada dla wynajmujących: Gdy najemca odeśle kluczyki, należy od razu przejrzeć mieszkanie i udzielić nagany za powstałe szkody. Inaczej wynajmujący straci prawo do roszczeń.
Czy muszę płacić czynsz, jeśli wyprowadziłem się z mieszkania?
Tak. Zwolnienie mieszkania nie zmienia nic w obowiązku płacenia czynszu do upłynięcia terminu wypowiedzenia umowy najmu. Jedyną formą zwolnienia z kosztów jest znalezienie najemcy zastępczego. Wystarczy do tego jedynie odpowiednia, zdolna do płacenia osoba, która jest gotowa do kontynuowania obowiązującej umowy najmu. Warto pamiętać, ze propozycja kilku najemców zastępczych może zaszkodzić. Jeden z interesantów może bowiem zmienić zdanie lub nie spełniać wymogów.
Wynajmujący ma zasadniczo do czterech tygodni czasu na sprawdzenie proponowanego najemcy zastępczego. Z powodu tzw. Schadensminderungspflicht to nie może zostać bezpodstawnie wydłużone. Jeśli wynajmujący nie zrobi tego w obowiązującym terminie, najemca zostanie zwolniony z umowy najmu. Wynajmujący nie ma w takiej sytuacji prawa do odszkodowania. Tego nie zmieniają także różne klauzule zawarte w licznych umowach.
Rada dla najemcy: Należy podać wynajmującemu tylko kopie dokumentów aplikacyjnych i zaświadczeń o braku długów (niem. Betreibungsregisterauszug). Oryginały należy zachować.
Rada dla wynajmującego: Wynajmujący nie jest zobowiązany do zawarcia umowy najmu z zaproponowanym najemcą zastępczym, może wybrać innego. Najemca nie musi zapłacić wynajmującemu czynszu, jeśli w dniu zmiany mieszkańca, najemca zastępczy jest odpowiedni i jest w stanie go opłacić.
Co z wpływami, które wynajmujący otrzymuje przed upłynięciem terminu wypowiedzenia?
Jeśli wynajmujący sam korzysta z wolnego mieszkania lub zezwala nowemu najemcy na wprowadzenie się trochę wcześniej, stary najemca nie musi mu już płacić żadnego czynszu.
Wynajmujący musi utrzymać mieszkanie w dobrym stanie. W rzadkich przypadkach musi nawet wynająć mieszkanie za tańszy koszt, jeśli przez dłuższy czas nie mógł znaleźć chętnych do mieszkania w nim, a do upłynięcia terminu wypowiedzenia zostało dużo czasu. Jeśli wynajmujący będzie chciał wynająć mieszkanie, po tym jak stało przez jakiś czas puste, drożej niż dotychczas, musi zysk, który otrzyma do upłynięcia terminu wypowiedzenia umowy, odjąć od długu dotychczasowego najemcy.
Rada dla najemców: Jeśli mieszkanie stoi zimą puste, wystarczy zasadniczo ogrzewać je do temperatury 12 stopni Celsjusza. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze musi odliczyć wynajmujący.
Rada dla wynajmujących: Jeśli najemca nie znajdzie zastępcy, także wynajmujący musi zacząć szukać chętnych do mieszkania w lokum, inaczej ryzykuje w najgorszym przypadku straceniem prawa do pobierania czynszu.
Czy wynajmujący może wyremontować puste mieszkanie?
Tylko jeśli zgodzi się na to najemca. Zasadniczo ten nie musi zgadzać się na żadne prace renowacyjne po opuszczenia mieszkania, chyba że są one konieczne. Po ostatecznej wyprowadzce nie ma jednak powodu do sprzeciwu. Jeśli wynajmujący rozpocznie remont, najemca nie musi już płacić bowiem czynszu.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy najemca nadmiernie zużył mieszkanie i wynajmujący musi te szkody naprawić. Wtedy najemca musi dalej płacić czynsz.
Co, jednak jeśli najemca zarysował parkiet w jednym pokoi i wynajmujący wymienił całą podłogę w mieszkaniu? Wtedy najemca musi płacić tak długo, ile trwałaby wymiana podłogi w pokoju, w którym zarysował parkiet.
Rada dla najemcy: Jeśli najemca stwierdzi po czasie, że wynajmujący przeprowadził remont, może zażądać zwrotu części czynszu. Prawo to obowiązuje w ciągu 1 roku od ustalenia tego faktu.
Rada dla wynajmującego: Warto zaproponować najemcy sprawiedliwe porozumienie. Wynajmujący zrezygnuje z uzasadnionych żądań przykładowo za szkody w mieszkaniu, za co najemca zgodzi się na przeprowadzenie remontu w ostatnim tygodniu obowiązywania umowy najmu i zapłaci czynsz.