Nigdy wcześniej w Szwajcarii nie sprzedano tylu jednodniowych biletów i karnetów rowerowych, co w 2021 r. Z tego powodu Szwajcarskie Koleje Federalne (Schweizerische Bundesbahnen) wprowadziły większe możliwości dla podróżujących.
Dlaczego muszę zarezerwować miejsce na mój rower?
Obowiązek rezerwacji miejsca pomaga poradzić sobie z dużym natężeniem. W ten sposób rowery można równomiernie rozmieścić w różnych pociągach i wagonach. Jest to ważne zwłaszcza w weekendy, kiedy ruch jest największy. Pomaga to zachować orientację, a jednocześnie poprawia bezpieczeństwo. Tym sposobem żadne rowery nie będą stanowiły przeszkody w razie ewakuacji.
Na jakich trasach muszę zarezerwować miejsce na rower?
Jeżeli w internetowym rozkładzie jazdy pojawi się symbol “Veloreservierung”(pl. rezerwacja roweru), wymagana jest rezerwacja.
Bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu
Bezpieczeństwo na dworcu jest najwyższym priorytetem. Z tego powodu na całym terenie dworca – a więc konkretnie na peronach, rampach, schodach, halach, przejściach – obowiązuje zakaz jazdy wszelkiego rodzaju pojazdami, takich jak rowery, hulajnogi i deskorolki.
Czy zawsze trzeba rezerwować miejsce?
Składane rowery są traktowane jako bagaż podręczny i nie wymagają biletu ani rezerwacji miejsca.
Rezerwacja miejsca
Zarezerwowane może zostać tyle miejsc, ile aktualnie posiada wagon. Od 2 do 5 miejsc jednocześnie w każdym pociągu. Jeżeli w aplikacji nie wyświetli się “Ausgebucht”(pl. brak wolnych miejsc) to znaczy, że są jeszcze wolne miejsca.
Może zdarzyć się jednak, że dane z aplikacji odnośnie wolnych miejsc są błędne. np. jeśli pociąg z powodu problemów technicznych został zmieniony. Wtedy personel próbuje rozłożyć równomiernie po pociągu wszystkie rowery. Może jednak okazać się, że ze względu na bezpieczeństwo nie będzie można skorzystać z danego pociągu i będzie trzeba poszukać jakiejś alternatywy.
Po rezerwacji miejsca może być tak, że podróżujący będzie w jednym wagonie, a jego rower w drugim. Spowodowane jest to tym, że podczas rezerwacji nie idzie wybrać sobie miejsca siedzącego. Miejsca dla rowerów rozłożone są w pierwszej i drugiej klasie, a klasy wybrać nie możemy. Trwają jednak prace, które mają ułatwić to i oferować tzw. “Wunschplatz”(pl. miejsce na życzenie), które zaspokoją oczekiwania podróżujących.
Szwajcarskie Koleje Federalne (Schweizerische Bundesbahnen) liczą dalej na duże zainteresowanie podróżami z rowerem. Przyszłe rozbudowy są w planach, jednak wszystko wymaga czasu. Do 2027 roku ma powstać dodatkowo 400 miejsc w pociągach dalekobieżnych. W tym roku z kolei ma być zwiększony personel, który pomoże w załadowaniu i wyładowaniu roweru.