Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Podróżowanie po Szwajcarii z rowerem w pociągu. To musisz wiedzieć!

rower w pociągu w Szwajcarii

Ładna pogoda i weekendy zachęcają nas do aktywnego spędzania czasu. Wiele z nas jeździ na rowerze - czy to w mieście, po obrzeżach miasta, czy po okolicznych wioskach. Jeśli jednak nasz cel jest zbyt daleko bądź chcemy zmienić nasz dotychczasowy krajobraz, możemy wsiąść z rowerem do pociągu i łatwo dostać się do docelowego miejsca.

Nigdy wcześniej w Szwajcarii nie sprzedano tylu jednodniowych biletów i karnetów rowerowych, co w 2021 r. Z tego powodu Szwajcarskie Koleje Federalne (Schweizerische Bundesbahnen) wprowadziły większe możliwości dla podróżujących. 

Dlaczego muszę zarezerwować miejsce na mój rower?

Obowiązek rezerwacji miejsca pomaga poradzić sobie z dużym natężeniem. W ten sposób rowery można równomiernie rozmieścić w różnych pociągach i wagonach. Jest to ważne zwłaszcza w weekendy, kiedy ruch jest największy. Pomaga to zachować orientację, a jednocześnie poprawia bezpieczeństwo. Tym sposobem żadne rowery nie będą stanowiły przeszkody w razie ewakuacji.

Na jakich trasach muszę zarezerwować miejsce na rower?

Jeżeli w internetowym rozkładzie jazdy pojawi się symbol “Veloreservierung”(pl. rezerwacja roweru), wymagana jest rezerwacja. 

Bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo na dworcu jest najwyższym priorytetem. Z tego powodu na całym terenie dworca – a więc konkretnie na peronach, rampach, schodach, halach, przejściach – obowiązuje zakaz jazdy wszelkiego rodzaju pojazdami, takich jak rowery, hulajnogi i deskorolki. 

Czy zawsze trzeba rezerwować miejsce?

Składane rowery są traktowane jako bagaż podręczny i nie wymagają biletu ani rezerwacji miejsca. 

Rezerwacja miejsca

Zarezerwowane może zostać tyle miejsc, ile aktualnie posiada wagon. Od 2 do 5 miejsc jednocześnie w każdym pociągu. Jeżeli w aplikacji nie wyświetli się “Ausgebucht”(pl. brak wolnych miejsc) to znaczy, że są jeszcze wolne miejsca.

Może zdarzyć się jednak, że dane z aplikacji odnośnie wolnych miejsc są błędne. np. jeśli pociąg z powodu problemów technicznych został zmieniony. Wtedy personel próbuje rozłożyć równomiernie po pociągu wszystkie rowery. Może jednak okazać się, że ze względu na bezpieczeństwo nie będzie można skorzystać z danego pociągu i będzie trzeba poszukać jakiejś alternatywy. 

Po rezerwacji miejsca może być tak, że podróżujący będzie w jednym wagonie, a jego rower w drugim. Spowodowane jest to tym, że podczas rezerwacji nie idzie wybrać sobie miejsca siedzącego. Miejsca dla rowerów rozłożone są w pierwszej i drugiej klasie, a klasy wybrać nie możemy. Trwają jednak prace, które mają ułatwić to i oferować tzw. “Wunschplatz”(pl. miejsce na życzenie), które zaspokoją oczekiwania podróżujących.

Szwajcarskie Koleje Federalne (Schweizerische Bundesbahnen) liczą dalej na duże zainteresowanie podróżami z rowerem. Przyszłe rozbudowy są w planach, jednak wszystko wymaga czasu. Do 2027 roku ma powstać dodatkowo 400 miejsc w pociągach dalekobieżnych. W tym roku z kolei ma być zwiększony personel, który pomoże w załadowaniu i wyładowaniu roweru.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Poruszasz się pociągiem lub transportem publicznym w Szwajcarii? Szukasz połączeń? Sprawdź wyszukiwarkę połączeń udostępnioną przez SBB!

Szwajcarski rząd małymi krokami stara się wrócić do normalności. Z tego powodu poluzowanych zostało część obostrzeń.

Czysta woda, piękne widoki – szwajcarskie jeziora są warte nawet najbardziej męczącej wspinaczki.

Alpejski kraj znany jest ze swoich licznych małych wiosek i gmin. Co ciekawe najmniejszą miejscowość zamieszkuje… trzyosobowa rodzina.

Zobacz jeszcze to!