Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ważne informacje

13 pensja miesięczna, czyli 13. Monatslohn w Szwajcarii

13 pensja miesięczna, 13. Monatslohn, 13 miesięczne wynagordzenie, aktualności szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Trzynasta pensja miesięczna (inaczej trzynastka) to wyraz uznania za cały rok pracy i często wyczekiwana premia przez wielu pracowników w Szwajcarii. Ale co to jest 13 miesięczna pensja i kto ma do niej prawo? Co mam zrobić, jeśli wynagrodzenie zostanie anulowane? Tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat 13. Monatslohn.

Co oznacza 13. Monatslohn?

13. Monatslohn to po prostu trzynastka, czyli 13 miesięczna pensja w Szwajcarii. Jest ona dodatkowym wynagrodzeniem przyznawanym dobrowolnie przez pracodawcę. Nie ma zatem zasadniczego obowiązku ze strony pracodawcy do wypłaty trzynastego miesięcznego wynagrodzenia, ani wiążącego terminu, w którym powinien wypłacić premię. 13. Monatslohn może być zawarty jako część umowy o pracę w Szwajcarii i jest w tym przypadku obowiązkowy. Jest częścią wielu umów taryfowych, a zatem prawnie wiążący, jeśli umowa o pracę opiera się na jej podstawie.

Wysokość trzynastego miesięcznego wynagrodzenia może być dowolnie negocjowana indywidualnie przez pracowników i pracodawców lub może być ustalona w umowie taryfowej. Z reguły jest ona zbliżona do kwoty miesięcznego wynagrodzenia (brutto). 

Ważne: 13. Monatslohn w Szwajcarii nie jest zwolniony z podatku. Jest uważany za regularną wypłatę z tytułu podatku od wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne.

Kto jest uprawniony do trzynastego miesięcznego wynagrodzenia w Szwajcarii?

Zgodnie z powyższym, pracodawca nie ma co do zasady obowiązku wypłacania trzynastego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli jednak jest to zagwarantowane w umowie, to w każdych okolicznościach należy je wypłacić. Nie ma znaczenia, czy chodzi o indywidualną umowę o pracę, czy taryfową. 

Ponadto istnieje szczególny przypadek dorozumianej zmiany umowy (niem. stillschweigenden Vertragsänderung). Może się tak zdarzyć, jeśli pracodawca regularnie wypłaca 13 miesięczne wynagrodzenie przez dłuższy okres. Można wtedy założyć, że nastąpiła dorozumiana zmiana umowy na korzyść pracownika, co powoduje powstanie roszczenia ustawowego.

Trzynastka w Szwajcarii może być teoretycznie dowolnie negocjowana, ale zazwyczaj jest obliczana na podstawie miesięcznego wynagrodzenia brutto. Następnie jest pomnożona przez określoną stawkę (często 100%) przez liczbę miesięcy pracy (zwykle dwanaście), a potem podzielona przez dwanaście, co daje 1/12 rocznego dochodu brutto. 

Jeśli pracownik nie przepracował w firmie pełnych dwunastu miesięcy roku podatkowego (roku obrotowego), otrzyma się wynagrodzenie proporcjonalnie do przynależności do firmy, np. za sześć miesięcy pracy w firmie w wysokości 50%. W umowie można zawrzeć również inne ustalenia.

Jak ustalić wysokość trzynastej miesięcznej pensji? Przykładowe wyliczenie dla pracownika w Szwajcarii

Tutaj pokazujemy przykładowe obliczenie, aby w normalnych okolicznościach ustalić sumę 13. miesięcznego wynagrodzenia: roczne wynagrodzenie brutto (np. 12 000 franków szwajcarskich) podzielone przez miesiące pracy (np. dwanaście) daje 13 miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1 000 franków szwajcarskich.

Ważne jest, aby pamiętać, że przepracowane nadgodziny nie są wliczane. Podstawa obliczenia to regularny czas pracy określony w umowie o pracę. Z reguły pracowników, którzy nie uzgodnili stałej miesięcznej pensji w umowie o pracę, ale otrzymują wynagrodzenie godzinowe, wyklucza się z wypłaty 13 miesięcznej pensji. 

Kiedy wypłaca się trzynastkę w Szwajcarii?

Nie ma ustalonego ani wiążącego terminu, w którym trzynastka jest wypłacana lub musi zostać wypłacone. W związku z tym jest ona płatna w dowolnym czasie zgodnie z umową i nie podlega przepisom prawnym. Płatność za ostatni rok budżetowy musi jednak zostać dokonana najpóźniej w grudniu.

W praktyce 13. wynagrodzenie często wypłaca się w grudniu ze zwykłą pensją. Zatrudnieni w Szwajcarii mówią zatem czasem o „świątecznej premii – Weihnachtsgeld”, podczas gdy w rzeczywistości mają na myśli 13. miesięczną pensję.

Możliwe jest również podzielenie trzynastego miesięcznego wynagrodzenia na kilka płatności. W praktyce w tym przypadku jest to często podział na część w grudniu oraz część w lecie. Tą ostatnią wypłaca się najczęściej w lipcu, stąd też znana jako „zasiłek urlopowy – Urlaubsgeld”. 

Jaka jest różnica między 13 wynagrodzeniem, gratyfikacją, bonusem?

Trzynaste wynagrodzenie nie jest gratyfikacją, ale jak sama nazwa wskazuje dodatkowym wynagrodzeniem. Gratyfikacja jest dobrowolną płatnością specjalną, która może być powiązana z pewnymi warunkami, takimi jak udany rok obrotowy.

Nagrody mogą być również powiązane z indywidualnym sukcesem pracownika lub zespołu. Tak więc gratyfikacja jest zawsze dobrowolna, podczas gdy 13-miesięczna pensja jest wynagrodzeniem płacowym, a zatem, po uzgodnieniu, jest obowiązkowa. Termin „bonus” jest zbiorczym terminem określającym różne płatności, które mogą oznaczać zarówno premię (dobrowolną), wypłatę wynagrodzenia (nieobowiązkową), jak i kombinację obu. 

Czy pracodawca może wstrzymać 13 wynagrodzenie w Szwajcarii?

Trzynastego wynagrodzenia nie można anulować, ani wstrzymać, nie jest związane z indywidualnymi wynikami lub sukcesem przedsiębiorstwa. Jeśli 13 miesięczne wynagrodzenie nie ma być wypłacane, konieczna jest zmiana umowy za obopólną zgodą.

Nie można również odliczyć dni chorobowych lub ustawowego urlopu od tego wynagrodzenia, lub odmówić wypłaty z powodu zmiany pracodawcy w ciągu roku obrachunkowego.  

Źródło: swiss21

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.