Terminy złożenia oświadczenia podatkowego w Szwajcarii

zeznanie podatkowe, oświadczenie podatkowe, terminy składania, szwajcaria,
W Szwajcarii termin składania deklaracji podatkowej różni się w zależności od kantonu. Mało tego! Niektóre gminy mają swoje „specjalne” terminy i zasady określające, do kiedy należy złożyć deklarację. Oto najważniejsze terminy dotyczące składania deklaracji podatkowej w Szwajcarii.

Dla osób prywatnych i firm jednoosobowych terminem składania deklaracji podatkowej jest zazwyczaj 31 marca. Dla osób prawnych, takich jak spółki z o.o. (GmbH) i spółki akcyjne (AG), terminy różnią się w zależności od kantonu.

Terminy składania zeznań podatkowych w Szwajcarii

W większości kantonów ostatnim dniem na złożenie swojego zeznania podatkowego jest 31 marca. Wyjątek stanowią kantony:

  • Neuchatel (termin minął 21 lutego)
  • Vaud (termin do 15 marca)
  • Berno (termin do 15 marca)
  • Turgowia (termin do 30 kwietnia)
  • Zug (termin do 30 kwietnia)
  • Ticino (termin do 30 kwietnia)
  • Appenzell Innerrhoden (termin do 30 kwietnia)
  • Jura (termin do 15 lipca)
  • Lucerna (termin do 31 sierpnia)

Wniosek o przedłużenie terminu złożenia szwajcarskiej deklaracji podatkowej

Jeśli pierwotny termin na rozliczenie podatku jest zbyt krótki, można złożyć wniosek o jego przedłużenie. Przedłużenie terminu może zostać udzielone maksymalnie do 30 listopada. Jednak dokładne terminy są ustalane indywidualnie na poziomie kantonu i gminy. Wniosek należy złożyć online lub pisemnie – zależnie od przepisów. Często za przedłużenie terminu po 30 września pobierana jest opłata.

Terminy dotyczą złożenia deklaracji podatkowej wraz ze wszystkimi załącznikami w urzędzie skarbowym danej gminy. Obowiązuje to zarówno osoby fizyczne podlegające opodatkowaniu w Szwajcarii (z wyjątkiem podatku u źródła – Quellensteuer), jak i firmy z siedzibą w Szwajcarii.

Niektóre urzędy skarbowe wyraźnie zaznaczają, że ostateczny termin przedłużenia może zostać przekroczony w przypadku dostatecznego uzasadnienia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, doradca podatkowy może pomóc w prawidłowym sformułowaniu wniosku. Nawet urzędy, które nie wspominają o tej możliwości, często wykazują się elastycznością w przypadku uzasadnionych opóźnień. Natomiast w przypadku osób prawnych kluczowe znaczenie ma data zamknięcia roku obrotowego. W poniższym przeglądzie podano terminy dla typowego zakończenia roku na koniec grudnia.

Przedłużenie terminu podatkowego w zależności od kantonu

Osoby fizyczne oraz właściciele firm jednoosobowych muszą złożyć deklarację podatkową za dany rok podatkowy do 31 marca roku następnego. Dla osób prawnych, takich jak spółki GmbH czy AG, terminy różnią się w zależności od kantonu. Jeśli nie możesz dotrzymać terminu, możesz złożyć wniosek o jego przedłużenie. Maksymalny okres przedłużenia zależy od kantonu – oto kilka przykładów:

  • Appenzell Ausserrhoden: Przedłużenie terminu online/telefonicznie do 31 października dla osób fizycznych, do 31 grudnia dla osób prawnych. Dodatkowe przedłużenie możliwe na podstawie pisemnego wniosku
  • Glarus: Przedłużenie terminu online/telefonicznie dla osób fizycznych i prawnych do 31 grudnia. Dodatkowe przedłużenie możliwe na podstawie pisemnego wniosku
  • Lucerna: Przedłużenie terminu online/telefonicznie dla osób fizycznych do 31 sierpnia, dla osób prawnych do 31 grudnia. Dodatkowe przedłużenie możliwe na podstawie pisemnego wniosku
  • Neuenburg: Przedłużenie terminu online/telefonicznie dla osób fizycznych maksymalnie do 31 października, dla osób prawnych indywidualnie.
  • Zug: Przedłużenie terminu online/telefonicznie dla osób fizycznych maksymalnie do 31 grudnia, dla osób prawnych maksymalnie do 30 czerwca następnego roku. Dodatkowe przedłużenie dla osób fizycznych możliwe na podstawie pisemnego wniosku, dla osób prawnych zasadniczo niemożliwe.
  • Zurych: Przedłużenie terminu online/pisemnie dla osób fizycznych i prawnych maksymalnie do 30 listopada. Dodatkowe przedłużenie możliwe na podstawie pisemnego wniosku.

Zalety i wady przedłużenia terminu składania Steuererklärung w Szwajcarii

Możliwość przedłużenia terminu składania deklaracji podatkowej, czyli Steuererklärung w Szwajcarii nie oznacza, że zawsze warto z niej korzystać. Choć niesie ona pewne korzyści zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, wiąże się także z pewnymi wadami.

Zalety

  • Więcej czasu na przygotowanie: Można spokojnie zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i uporządkować rachunki.
  • Mniej stresu i błędów: Dłuższy czas na wypełnienie deklaracji zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby prowadzić do dopłat.
  • Szansa na skorzystanie z fachowej pomocy: Więcej czasu, aby skonsultować się z doradcą podatkowym.

Wady

  • Dodatkowe opłaty: W zależności od kantonu, przedłużenie terminu może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  • Opóźnienie zwrotów podatkowych: Jeśli przysługuje zwrot podatku, przedłużenie terminu wydłuży czas oczekiwania na przelew.
  • Ryzyko odkładania na później: Przedłużenie terminu może prowadzić do jeszcze większej zwłoki – a ostatecznie i tak trzeba się spieszyć tuż przed nowym terminem.

Źródła: gryps / taxea

Foto: Pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!