Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mniej kontroli, więcej wsparcia

Konduktorzy szwajcarskich kolei SBB będą w przyszłości bardziej skupiać się na udzielaniu pomocy pasażerom niż na kontrolowaniu biletów. Pomysł spotkał się jednak ze sprzeciwem pracowników.

SBB ma zamiar wywrócić zawód konduktora do góry nogami. Według nowego założenia, osoby pracujące na tym stanowisku będą musiały poświęcić więcej czasu pasażerom. Takie zmiany zakłada projekt, który ma wejść w życie w 2020 roku. Klienci chcą być bowiem lepiej informowani o opóźnieniach, zakłóceniach podróży i wyjątkowych sytuacjach. Te funkcje obejmą więc dzisiejsi konduktorzy, co jednak nie znaczy, że całkowicie zrezygnują ze sprawdzania biletów. Nowy projekt ma na celu zwiększyć obecność i widoczność personelu pociągu. Takie rozwiązanie testowano w ostatnich miesiącach w Genewie i Zurychu. Wyniki tych testów mają wpłynąć na ustalenie zakresu obowiązków w zawodzie. Możliwe jest także, że zniknie podział konduktorów na obsługujących połączenia dalekobieżne i regionalne. Znaczy to, że będą mogli przeprowadzać kontrole losowe w obydwóch rodzajach połączeń. Nowy podział obowiązków umożliwi też kontrolę jednego składu przez kilku pracowników. Priorytet będzie jednak stanowić pomoc pasażerom i rozwiązywanie problemów związanych z podróżą – również w obrębie dworca. 

Podstawowe założenia pracy konduktora pozostaną jednak bez zmian – np. pociagi wciąż będą potrzebowały kierownika. Sporą część obowiązków przejmą jednak komputery. Kontrolerzy już teraz pracują przy pomocy smartfonów, z czasem ich udział zwiększy się jeszcze bardziej.

Personel  obawia się, że wskutek wejścia projektu w życie warunki pracy ulegną znacznemu pogorszeniu. Pracownicy nie chcą, by podczas jazdy na pokładzie pociągu znajdowało się mniej niż dwóch kontrolerów. Do SBB wpłynęły już dwie petycje w tej sprawie, które podpisały setki osób. Związki zawodowe zapowiedziały walkę o to, by warunki pracy pozostały tak atrakcyjne, jak dotychczas.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.