Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Gastronomia i hotele z problemami

Zagraniczni pracownicy na pomoc hotelom w Szwajcarii

branża hotelarska, hotel w Szwajcarii, Hoteliesuisse,
Foto: Pixabay
Nowa dyrektor zarządzająca Hotelsiesuisse, Nicole Brändle, chce zatrudniać więcej zagranicznych specjalistów. Jej celem jest również poprawa wizerunku miejsc pracy w branży gastronomicznej i hotelarskiej. W ten sposób stara się przekonać młodzież do kształcenia w zawodach gastronomicznych i hotelarskich.

Nicole Brändle  jest nowym dyrektorem Hotelleriesuisse. Ekonomistka, która wcześniej pracowała m.in. w Credit Suisse i National Bank, tryska pomysłami, co zdaniem gazety Blick może być przydatne. Silny frank i przede wszystkim brak wykwalifikowanej siły roboczej sprawiają trudności branży. Dla Brändle jest jasne, że wykształcony personel z zagranicy jest pilnie potrzebny.

Swobodny przepływ osób z Unii Europejskiej jest bardzo ważny dla szwajcarskich przedsiębiorstw. „Wzywamy również do lepszego dostępu do pracowników z krajów trzecich, zwłaszcza tych, którzy uczyli się w Szwajcarii, w tym absolwentów wyższych szkół zawodowych”, mówi. I stanowczo apeluje o lepsze możliwości pozostania w kraju po ukończeniu studiów.

Tak, płace są niskie

W perspektywie średnioterminowej branże mają do czynienia z problemem braku personelu. Ponieważ wielu pracowników przechodzi na emeryturę, a niewielu nowych zajmuje ich miejsca. Gastronomia i hotelarstwo borykają się również z poważnym problemem wizerunkowym, mówi Brändle. „Trzeba pracować do późna, płace są niskie.” To nie jest atrakcyjne dla młodych. Dlatego należy wzmocnić kształcenie i szkolenie zawodowe. Na przykład poprzez specjalne dyplomy wyższego kształcenia zawodowego.

„W hotelach trzeba pracować w weekendy lub w nocy, nie da się tego obejść. A pozytywne aspekty zanikają. Musimy je bardziej wyeksponować”, podkreśla Brändle. Hoteliesuisse wspiera swoich członków we wdrażaniu nowych i elastycznych modeli czasu pracy oraz tworzeniu przyjaznej kultury zarządzania.

“Zamknąć restauracje w godzinach wieczornych”

Brändle proponuje czterodniowym tydzień pracy. Albo świadome oszczędzanie personelu. „Rozwiązaniem może być zamknięcie restauracji na jeden wieczór, zmniejszenie menu w porze lunchu lub skrócenie godzin otwarcia”, mówi. Nadzieję pokłada się również w digitalizacji. “Jeśli procesy mogą być zautomatyzowane, to będziemy potrzebować mniej osób np. w recepcji, szczególnie w godzinach szczytu”.

Dużą zmianą do wdrożenia jest również przyjazność dla dzieci. Szwajcarskie hotele zdaniem ekspertki nie są wystarczająco przyjazne dzieciom. Powodem tego nie są hotele, ale społeczeństwo, twierdzi szefowa stowarzyszenia, która sama jest matką trójki pociech.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.