Raz w górę, raz w dół biegnie szlak wina wśród malowniczych krajobrazów południowej Styrii, w których dominują strome winnice i smukłe cyprysy. To im właśnie region zawdzięcza swą nieoficjalną nazwę „styryjska Toskania”. Gdy jednak nasz wzrok zbłądzi ponad wzgórzami, na przykład nad lampką wybornego styryjskiego białego wina w jednej z wielu miejscowych winiarni, w oddali zobaczymy jednak raczej północną Słowenię.
Jedną z najbardziej fascynujących tras wędrownych jest Alpe Adria Trail. Szlak ten biegnie z lodowców w Wysokich Taurach aż na wybrzeże Adriatyku. Na pokonanie całego etapu potrzeba około 10 dni, z których każdy obfituje w niezapomniane wrażenia – grzmiące wodospady i soczyście zielone alpejskie łąki, tradycyjne wiejskie zagrody, tajemnicze wąwozy i gościnne schroniska, podejmujące strudzonych wędrowców przysmakami rodzimej kuchni. Osoby preferujące zorganizowany wypoczynek mogą odbyć całą wędrówkę lub jej krótsze etapy rezerwując uprzednio pakiet obejmujący fachowe usługi przewodnickie i noclegi na trasie, który pozwala się beztrosko cieszyć urokami wycieczki.
Miłośnicy podróży na dwóch kółkach również mogą zbierać międzynarodowe wrażenia urlopowe – na przykład na Szlaku Bursztynowym. Historyczny szlak handlowy, ciągnący się z Petersburga do Wenecji, prowadzi z północnych terenów Dolnej Austrii przez łagodne krajobrazy Burgenlandu, wielokrotnie przekraczając również granicę z Węgrami. Wysportowanym melomanom polecamy rowerową wędrówkę śladami najsłynniejszych austriackich kompozytorów – Szlak Mozarta łączy ze sobą wiele ważnych miejsc, w których żył i tworzył ten muzyczny geniusz, a przy okazji prezentuje najpiękniejsze tereny wokół jezior Ziemi Salzburskiej.
Najbardziej znaną i najpopularniejszą wśród tras rowerowych jest szlak rowerowy wzdłuż Dunaju. Biegnie on brzegiem jedynej europejskiej rzeki płynącej z zachodu na wschód, od jej źródeł w niemieckim Donaueschingen aż do ujścia do Morza Czarnego. Pierwszym spektakularnym miejscem na terenie Austrii jest zakole w pobliżu Schlögen, gdzie rzeka robi pętlę zmieniając kierunek o 180 stopni. Mijając skarby kultury, takie jak czarujące magicznym śródmieściem średniowieczne miasto Enns, zamek w Grein czy majestatyczne Opactwo w Melku, szlak wije się dalej pośród zachwycających pejzaży, wśród których na wyróżnienie zasługują między innymi urocze winnice Wachau.
Nie jesteśmy jednak przywiązani do brzegu i najpiękniejsze obszary przyrodnicze i nadgraniczne Austrii możemy przecież zwiedzać drogą wodną. Atrakcyjną, chociaż dotąd raczej zarezerwowaną dla wtajemniczonych formą wędrówki są spływy kajakowe po rzece Dyja (niem. Thaya) albo po Morawie (March), otwierające przed wędrowcami fascynujące krajobrazy terenów zalewowych na granicy Dolnej Austrii z Czechami i Słowacją. Jedna z tras kajakowych prowadzi z czeskiego Brzecławia aż po nieuregulowane, od wieków niezmienione wody Dyi. Oprócz bujnej roślinności oczom kajakarzy prezentuje się również niezwykły świat zwierząt: żółwie błotne i bieliki, bociany czarne i kolorowe zimorodki. Od czasu do czasu pozwalają się zobaczyć nieśmiałe zwykle bobry, a kto chce, może skorzystać z fachowych usług przewodnika, który zwróci naszą uwagę na obserwujące nas z ukrycia oczy. Choć brzegi Morawy i Dyi są jeszcze stosunkowo mało znane, dzięki znakomicie zorganizowanej sieci szlaków rowerowych można je poznawać również na dwóch kółkach. Rowerowe trasy prowadzą bez stromych podjazdów wśród łagodnych wzgórz, na których dominują winnice i pola uprawne. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzemy szlak pieszy, rowerowy czy wodny, to jedno jest pewne:aby poznać bliżej Austrię i jej sąsiadów turyści coraz chętniej zdają się na siłę własnych mięśni, bez żalu rezygnując z koni mechanicznych. To między innymi dlatego piesze i rowerowe transgraniczne szlaki Austrii zyskują coraz większą popularność daleko poza granicami kraju.
Więcej informacji o pieszych wędrówkach w Austrii:
Więcej informacji o szlakach wędrówek w Austrii:
Zdjęcie główne: Wędrówki w Austrii; Österreich Werbung, Fotograf Tom Lamm