Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystko co musisz wiedzieć o prawie urlopowym w Austrii

Prawo urlopowe w Austrii

Czy pracownik może wziąć urlop kiedy chce? Co, jeśli w trakcie wolnego zachoruje? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z prawem urlopowym w Austrii.

Czy mogę wziąć urlop, kiedy chcę?

Zasadniczo jest to sprawa dogadania się pracownika z pracodawcą. Zatrudnionemu nie przysługuje prawo do wzięcia urlopu według uznania. Pracodawca udziela urlopu po wcześniejszych ustaleniach. Od tego momentu nie może jednostronnie wycofać się z tego ustalenia, chyba że dojdzie do sytuacji awaryjnej w firmie. Jeśli do tego dojdzie, szef musi przejąć koszty anulacji rezerwacji wyjazdu oraz innych przez to powstałych.

Czy szef może mnie wysłać na urlop?

Nie. Urlop to sprawa umowna. Jednostronne zarządzenie i wysłanie pracownika na urlop nie jest więc dozwolone. W niektórych firmach obowiązuje przerwa zakładowa, podczas której firma jest zamknięta. W tym czasie pracownik nie musi wykorzystać swojego urlopu, jeśli pisemnie potwierdzi, że jest gotowy do pracy. Jednak to nie jest dobre dla atmosfery w firmie. O przerwach zakładowych zatrudnieni są bowiem o wiele wcześniej informowani, a większość osób nie robi problemów, ponieważ jest to najczęściej okres wakacyjny lub świąteczny.

Czy każda osoba czynna zawodowo ma prawo do 5 tygodni płatnego urlopu?

Tak, wymiar urlopu wynosi zasadniczo 5 tygodni, czyli 30 dni roboczych, przy pracy od poniedziałku do soboty lub 25 dni roboczych przy pracy od poniedziałku do piątku. Po 25 latach ciągłej pracy osobie przysługuje dodatkowy tydzień urlopowy.

Kto ma prawo do dodatkowego urlopu?

To zależy od zbiorowego układy pracy. W branży handlowej osoby niepełnosprawne mają prawo do 3 dodatkowych dni urlopu, jeśli stopień niepełnosprawności przekracza 50%.

Co składa się na wysokość dodatku urlopowego?

Urlaubsgeldu nazywanego także Urlaubszuschussem czy 14 wynagrodzeniem nie reguluje prawo, a zbiorowy układ pracy. Oznacza to, że nie ma odgórnej zasady mówiącej o tym, ile przysługuje pracownikom dodatku urlopowego.

Należy pamiętać, że w Austrii funkcjonuje także Urlaubsentgelt, czyli ciągłość wypłacania wynagrodzenia w trakcie urlopu. Wysokość tego świadczenia obliczana jest na podstawie 13 ostatnich pensji.

Kiedy przepadają niewykorzystane dni urlopowe w Austrii?

Niewykorzystane dni urlopowe przepadają po 3 latach. Oznacza to, że pracownik może mieć prawo do maksymalnie 75 wolnych dni pracy w jednym roku. Pracodawca nie musi informować zatrudnionego o przepadnięciu urlopu. Zasadniczo zalecane jest wykorzystywanie urlopu w terminie.

Czy jeśli zachoruję w trakcie urlopu, to ten mi przepadnie?

Jeśli choroba trwa dłużej niż 3 dni, a pracodawca zostanie poinformowany przez pracownika, urlop zostanie przerwany. Za każdy dzień choroby w trakcie urlopu, pracownik otrzyma dzień wolnego do puli urlopowej. Nie oznacza to jednak, że trwający urlop zostaje automatycznie wydłużony.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.