Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Wyprowadzka a twoje obowiązki

Wokół renowacji kosmetycznych w wynajmowanych mieszkaniach krążą legendy. Ostatecznie trudno powiedzieć, jakie w zasadzie są obowiązki najemcy i czego może wymagać właściciel. Odpowiadamy i wyjaśniamy najważniejsze kwestie sporne.

Malować ściany czy nie malować? – o to jest pytanie, które zadaje sobie wiele najemców opuszczających mieszkanie. Właściciel ma prawo zobowiązać najemcę do niektórych napraw, jednak jeżeli klauzula straciła ważność, obowiązek również wygasa.

W niektórych umowach czytamy, że pokój gościnny musi być malowany raz na pięć lat, a przy wyprowadzce zeszlifowany parkiet. Jednak nie wszystkie postanowienia umowy o wynajem są prawomocne. Rozważmy najbardziej problematyczne kwestie:

Remonty kosmetyczne są tylko i wyłącznie obowiązkiem najemcy

Nieprawda, ponieważ kosmetyczne prace remontowe należą do utrzymywania mieszkania lub budynku w dobrej kondycji. Właściciele mają jednak możliwość przeniesienia tego obowiązku na najemcę. Muszą jednak bardzo uważać na formułowanie swoich żądań. Postanowienia umowy o wynajem niezgodne z prawem zwyczajnie nie mają mocy i to właściciel musi zająć się wszelkimi pracami remontowymi.

Przy wyprowadzce najemca musi pomalować ściany

Błąd. Niezależnie od tego czy mieszkanie zostało wynajęte po remoncie czy nie, wszelkie postanowienia umowy mówiące o takim obowiązku najemcy nie mają mocy prawnej. Wszystko zależy od tego czy remont jest konieczny. Gdy najemca pomalował ściany rok temu i nie korzystał z mieszkania, kolejne malowanie na pewno jest konieczne. Radzimy odpowiednio wcześnie przed planowaną wyprowadzką spotkać się z właścicielem i dokładnie przedyskutować wszystkie szczegóły, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Najemcy muszą przeprowadzać renowacje kosmetyczne w określonych terminach

Nie. Trybunał Federalny obalił to założenie, argumentując, że przeprowadzanie remontu w określonym czasie działa na niekorzyść najemcy. Mocy nie mają takie sformułowania w umowie, jak „Najemca musi pomalować ściany co pięć lat”. Ważne są tylko regulacje, które umożliwiają najemcy większą elastyczność.

Mieszkania, które nie przeszły remontu, nie wymagają go w momencie wyprowadzki

To zależy. Jeżeli rzeczywiście najemca wprowadził się do niewyremontowanego mieszkania, nie ma obowiązku przeprowadzania remontu zarówno w czasie korzystania z mieszkania, jak i przy wyprowadzce. Gdy jednak właściciel obciąży najemcę obowiązkiem przeprowadzeniu remontu, powinien wypłacić mu odszkodowanie za niewyremontowane pomieszczenia. W tym celu właściciel może wesprzeć najemcę finansowo lub nie pobierać od niego przez jakiś czas czynszu. Gdy tak postąpił, najemca ma obowiązek przeprowadzić remont kosmetyczny przed wyprowadzką – o ile postanowienie w umowie jest wiążące, a remont potrzebny.

Do remontu wliczają się również dywany i parkiet

Nie zawsze. Właściciel nie może wymagać gruntownego mycia dywanów lub szlifowania parkietu. Najemca nie może jednak zapomnieć o sprzątaniu. I jeszcze jedna rzecz – najemca nie musi wymienić dywanu noszącego ślady normalnego użytkowania. Jeżeli jednak go uszkodził – musi kupić nowy.

Należy usunąć dziury po gwoździach i kołkach

To również zależy. Przy małych dziurach, które są niewidoczne, nie trzeba się fatygować. Gdy jednak postanowienie o renowacji kosmetycznej jest ważne, trzeba się tym zająć. Wystarczy zaszpachlować dziury i pomalować świeży tynk.

Przy wyprowadzce właściciel może zdecydować o kolorze ścian

Nie do końca. Jeżeli wcześniej ściany czy inne elementy mieszkania były kolorowe, należy je przemalować na możliwie zbliżony kolor. Właściciel nie może jednak wybierać nowych kolorów, a jedynie poprosić o użycie stonowanych barw.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Oktoberfest nie jest jedyną rzeczą, która sprawia, że Bawaria jest wyjątkowa. Dla rodzin z dziećmi w wieku do 2 lat

W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele próśb naszych czytelników, aby jeszcze raz podjąć temat i dokładnie wyjaśnić sprawę pracy

Sport to zdrowie. Lecz czasami może narazić nas na mandat. Przykładowo za uprawianie niektórych dyscyplin w niedozwolonych miejscach.

Od 1 stycznia 2024 r. ustawowa płaca minimalna (niem. Mindestlohn) wzrasta do 12,41 euro, a kolejna podwyżka ma nastąpić na

Zobacz jeszcze to!