Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 7 błędów, których lepiej nie popełniać oddając mieszkanie

Oddajesz mieszkanie? Lepiej uważaj, ponieważ osoby wynajmujące mogą to wykorzystać. Malowanie ścian czy szlifowanie parkietu – to tylko nieliczne z żądań, jakie wysuwają wobec najemców. Pamiętaj - nie musisz jednak zgodzić się na wszystko!

 

1. „Nowości“ w mieszkaniu

„W momencie przekazywania mieszkania musi ono wyglądać jak w dniu rozpoczęcia najmu“ – głosi złota zasada, która znaczy tyle, że najemca mieszkania musi z niego usunąć dokładnie wszystko, co wniósł czy wbudował – obojętnie czy będzie to doniczka z kwiatami, markiza, szafa albo dywan. 

Wskazówka: Jeżeli którąś z rzeczy chcesz w opuszczanym przez ciebie mieszkaniu zostawić, porozmawiaj o tym z osobą wynajmującą. Przekonaj go, że nowe elementy wnętrza mogą nieźle zapunktować w oczach nowych lokatorów. Czasem jest nawet tak, że osoba wynajmująca odkupuje cenne przedmioty, jak np. nowe meble kuchenne, od najemcy. 

2. Sprzątanie

Kolejna zasada głosi, że najemca musi oddać mieszkanie puste i czyste, co w praktyce oznacza, że musi pozamiatać lub poodkurzać podłogę, usunąć pajęczyny, umyć okna z większych zabrudzeń oraz pozostawić czystą toaletę i piec. Dokładne sprzątanie nie jest jednak obowiązkiem najemcy, chyba że umowa najmu mówi inaczej. 

Wskazówka: Dokładne posprzątanie mieszkania czasem jednak się opłaca, ponieważ lśniące armatury i nieskazitelnie czyste szyby skutecznie odwracają uwagę od innych drobnych niedociągnięć. 

3. Renowacja

Ogólnie rzecz biorąc, właściciel jest zobowiązany do utrzymywania swojej własności w dobrym stanie. Jeżeli jednak umowa najmu określa, że za renowację jest odpowiedzialny najemca, ten musi się tego trzymać. Wyjątkiem są jednak punkty umowy, które przewidują zbyt częste, przesadzone renowacje. 

Wskazówka: Specjaliści radzą, by prześledzić umowę najmu z prawnikiem. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że znajdą się w niej punkty, które Trybunał Federalny już wycofał. 

4. Renowacje kosmetyczne

Grupa renowacji kosmetycznych jest niewielka i zaliczają się do niej:

– tapetowanie, malowanie ścian i sufitów,

– malowanie podłogi, 

– malowanie grzejników i rur

– malowanie drzwi wewnętrznych, ram okiennych oraz drzwi wyjściowych od wewnątrz.

Wskazówka: za wszystkie inne czynności najemca nie jest odpowiedzialny. Nie obchodzi go również stan piwnicy czy innych pomieszczeń poza jego mieszkaniem. 

Wskazówka 2: Należy również pamiętać, że właściciel nie może narzucić najemcy koloru ścian. Przepisy mówią tylko o wyborze „neutralnego” koloru. 

 

5. Zadrapania i inne ślady użytkowania

Jeżeli ktoś zajmuje mieszkanie przez kilka lat, pozostawia po sobie swój ślad –  czasem zadrapie się podłoga, natomiast w prysznicu osadzi się kamień. To normalne i – jak uspokajają specjaliści – wlicza się już w cenę najmu. Nie jesteśmy w stanie oddać mieszkania dokładnie w takim stanie, w jakim go wynajęliśmy. 

Problem pojawia się tylko wówczas, gdy szkody powstały na skutek „nieodpowiedniego użytkowania“ – wtedy najemca jest zobowiązany do ich usunięcia lub zapłacenia rekompensaty. Zatem – o ile zadrapania na podłodze są dopuszczane, o tyle wypalone przez papierosy dziury już nie. 

Wskazówka: Jeżeli najemca musi zapłacić za wyrządzoną szkodę, właściciel nie może żądać pełnej kwoty, lecz  kwoty odpowiedniej do czasu użytkowania. Żywotność dywanów jest ustalona na dziesięć lat. W momencie, gdy najemca wyprowadza się po pięciu latach i pozostawia po sobie uszkodzony dywan, płaci tylko połowę jego wartości. 

6. Opłaty 

Jeżeli najemca wyprowadza się po upływie połowy roku, płaci rachunki tylko za te miesiące, w których obowiązywała umowa wynajmu. W przypadku, gdy zapłacił z góry za cały rok, może żądać zwrotu pieniędzy. 

Wskazówka: Aby rzeczywiście zapłacić tylko za tyle, ile się zużyło, warto odczytać i zapisać stan liczników przy świadkach. 

7. Oddanie kluczy

W przypadku zgubienia kluczy, najemca musi udowodnić, że nikt nie użyje ich do wejścia do mieszkania – inaczej najemca jest zobowiązany do pokrycia kosztów wymiany zamku itp. W momencie wyprowadzki, należy oddać wszystkie klucze osobiście. Pozostawienie ich w skrzynce na listy nie wystarczy. 

Wskazówka: Jeżeli właściciel nie chce przyjąć do wiadomości wypowiedzenia mieszkania, warto uciec się do prawnego podstępu. Najemca proponuje wtedy termin, w którym przekaże klucze – jest to równoznaczne z ich oddaniem, nawet jak właściciel mieszkania nie wstawi się. 

Wskazówka dodatkowa: Specjaliści radzą sporządzenie protokołu oddania mieszkania i przekazanie go właścicielowi mieszkania do podpisania. Nie jest to obowiązkowe, ale ma jedną zaletę –  po podpisaniu dokumentu, właściciel nie może zgłosić żadnych uwag pod adresem mieszkania. Wzór protokołu można znaleźć w Niemieckim Związku Najemców (Deutscher Mieterbund).

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.