Dobra koniunktura przyczyniła się do nadwyżki w budżecie państwa w wysokości 18,5 mld. euro. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden poinformował w środę, że oznacza to 1,2 procent na plusie w odniesieniu do produktu krajowego brutto. Państwo, kraje związkowe, gminy i ubezpieczalnie społeczne skorzystały na dobrej sytuacji gospodarczej, jak również umiarkowanej polityki finansowej.
Ze statystyk wynika, że połowa nadwyżki przypada na budżet państwa, do którego w pierwszej połowie 2016 roku wpłynęło o 9,7 mld. euro więcej niż wypłynęło. W budżecie landów pozostało 0,4 mld. euro, gmin – 2,5 mld euro, a ubezpieczalni społecznych 5,9 mld. euro.
Trudno z tych danych wyciągać wnioski na cały rok, ponieważ to druga jego połowa jest decydująca. Można jednak spokojnie stwierdzić, że Niemcy są na dobrej drodze do zakończenia trzeciego roku z rzędu na kilkumiliardowym plusie.
Wpływy do budżetu państwa zwiększyły się w pierwszej połowie 2016 roku o 27,9 mld. euro, sięgając 692,9 mld. Największym źródłem dochodów Niemiec są podatki. Uzyskane z nich 365,1 mld. euro stanowiło ponad połowę wszystkich wpływów do budżetu państwa.
W przypadku wydatków na czele statystyk królowały te związane z kryzysem migracyjnym. W pierwszej połowie roku wydatki państwa zwiększyły się o 3,6 procent i wyniosły 674,4 mld. euro.
Źródło: Focus