Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 18,5 mld. euro nadwyżki!

W pierwszej połowie 2016 roku Niemcy uzyskały nadwyżkę w wysokości 18,5 mld. euro. Budżety państwowy, krajów związkowych, gmin i ubezpieczalni społecznych odnotowały 1,2 procent na plusie.

Dobra koniunktura przyczyniła się do nadwyżki w budżecie państwa w wysokości 18,5 mld. euro. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden poinformował w środę, że oznacza to 1,2 procent na plusie w odniesieniu do produktu krajowego brutto. Państwo, kraje związkowe, gminy i ubezpieczalnie społeczne skorzystały na dobrej sytuacji gospodarczej, jak również umiarkowanej polityki finansowej.

Ze statystyk wynika, że połowa nadwyżki przypada na budżet państwa, do którego w pierwszej połowie 2016 roku wpłynęło o 9,7 mld. euro więcej niż wypłynęło. W budżecie landów pozostało 0,4 mld. euro, gmin – 2,5 mld euro, a ubezpieczalni społecznych 5,9 mld. euro.

Trudno z tych danych wyciągać wnioski na cały rok, ponieważ to druga jego połowa jest decydująca. Można jednak spokojnie stwierdzić, że Niemcy są na dobrej drodze do zakończenia trzeciego roku z rzędu na kilkumiliardowym plusie.

Wpływy do budżetu państwa zwiększyły się w pierwszej połowie 2016 roku o 27,9 mld. euro, sięgając 692,9 mld. Największym źródłem dochodów Niemiec są podatki. Uzyskane z nich 365,1 mld. euro stanowiło ponad połowę wszystkich wpływów do budżetu państwa.

W przypadku wydatków na czele statystyk królowały te związane z kryzysem migracyjnym. W pierwszej połowie roku wydatki państwa zwiększyły się o 3,6 procent i wyniosły 674,4 mld. euro.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.