Bardzo istotną informacją jest ta, że to od formy prawnej Twojego przedsiębiorstwa zależy, jakiego rodzaju podatki musisz odprowadzać do urzędu skarbowego. Z poniższego artykułu dowiesz się o poszczególnych rodzajach podatków przyporządkowanych do danych typów firm.
Przedsiębiorstwo jednoosobowe a spółka osobowa
Jeśli zaliczasz się do jednoosobowych przedsiębiorców, jeśli nie wybrałeś żadnej specjalnej formy spółki i samodzielnie prowadzisz działalność gospodarczą lub wolnozawodową, to objęty jesteś następującymi rodzajami podatków: VAT, od wynagrodzenia ze stosunku pracy, dochodowego i od działalności gospodarczej. Jeśli natomiast działalność łączą dwie osoby lub firmy, powstaje spółka osobowa. Do spółek osobowych należą między innymi: spółka cywilna (niemiecki skrót GBR), spółka partnerska, spółka jawna (OHG) i spółka komandytowa (KG). Spółki osobowe objęte są następującymi rodzajami podatków: VAT, od wynagrodzenia ze stosunku pracy, od działalności gospodarczej. Dochody spółki osobowej przypisywane są poszczególnym udziałowcom (zwanym również wspólnikami) proporcjonalnie do wysokości ich wkładu. Jeśli wspólnikiem jest osoba fizyczna (a więc człowiek), od zysku musi zostać odprowadzony podatek dochodowy oraz podatek solidarnościowy. W przypadku osoby prawnej, a więc na przykład spółki kapitałowej, obowiązywać będą analogicznie podatek od osób prawnych oraz podatek solidarnościowy.
Spółka kapitałowa
Z kolei spółka kapitałowa to z perspektywy podatkowej najtrudniejsza forma prawna. Spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. GmbH), spółka przedsiębiorców z ograniczoną odpowiedzialnością (UG) i spółka akcyjna (AG). Spółka kapitałowa zobowiązana jest do odprowadzania następujących podatków: VAT, od wynagrodzenia ze stosunku pracy, od osób prawnych i od działalności gospodarczej. Jeśli udziałowcem jest osoba fizyczna, wszelkie wypłaty, jak na przykład wynagrodzenia czy dywidendy, obciążone są podatkiem dochodowym i solidarnościowym. Z kolei gdy wspólnikiem jest osoba prawna, na przykład spółka kapitałowa, to odprowadzić należy podatek od osób prawnych i podatek solidarnościowy.
Najważniejsze rodzaje podatków. Podatek VAT
Z ustawy o podatku VAT dowiesz się, czy twoje transakcje objęte są VAT-em (w wysokości 7 lub 19 procent), czy też są z niego zwolnione. Oto kilka najważniejszych informacji. Jeśli jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku VAT, zasadniczo będziesz również uprawniony do jego odliczenia. Pod tym pojęciem rozumiany jest zwrot zapłaconego VAT-u dokonywany przez urząd skarbowy. Jeżeli zaś twój roczny obrót nie przekracza 17 500 euro, a przewidywany obrót w kolejnym roku nie jest wyższy niż 50 000 euro, urząd skarbowy może zaliczyć cię do grupy małych przedsiębiorców. Wówczas nie będziesz wykazywał podatku VAT w wystawianych przez siebie rachunkach. Z drugiej jednak strony nie będziesz też miał możliwości odliczenia go z wpływających faktur. Podatek VAT z reguły rozliczany jest tak zwaną metodą memoriałową. Oznacza to, że stajemy się jego dłużnikami już w momencie wystawienia faktury za zrealizowaną transakcję. Zasada ta obowiązuje również w sytuacji, gdy nasz klient nie opłacił jeszcze otrzymanej faktury. Przedsiębiorcy, których obroty z poprzednich lat były niższe niż 500 000 euro, mogą skorzystać ze złożenia wniosku o rozliczanie VAT-u metodą kasową. W przeciwieństwie do metody memoriałowej stajemy się tu dłużnikiem podatku dopiero w momencie faktycznego otrzymania zapłaty od kontrahenta. W zależności od wysokości obrotów przedsiębiorcy zobowiązani są do kwartalnego lub miesięcznego składania deklaracji VAT. Z końcem każdego roku przedsiębiorca musi również złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację VAT.