Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Dziesięć najpiękniejszych tras do wędrówek

Kolorowe liście, ciepłe promienie słońca i niesamowite widoki. Jesień to najpiękniejsza pora roku dla fanów wędrówek. Przedstawiamy najbardziej urokliwe szlaki turystyczne Niemiec – od Dolnej Saksonii po Chiemgau.

Amatorzy wędrówek życzą sobie pewnie jednego – aby jesień trwała jak najdłużej. Kiedy słońce wciąż świeci, ale temperatury nie sprawiają, że jedynym sensownym celem podróży wydaje nam się budka z lodami, wędrówka może okazać się zbawienna zarówno dla ciała, jak i duszy. Nawet jeżeli złapie nas deszcz – przyjmijmy to z godnością. Prędzej czy później słońce i tak wyjdzie zza chmur, prezentując złote liście w pełnej krasie.

1. Willingen w Sauerland – Uplandsteig w Rothaargebirge

By Christian Nawroth (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

60 kilometrów na zachód od Kassel w gminie Willingen rozpościera się licząca 300 kilometrów sieć tras turystycznych. Pośród 42 z nich najbardziej godna uwagi nosi nazwę Uplandsteig. Przemierzając  66 kilometrów można napawać się zapachem listowia bukowych lasów, widokiem kolorowych lasów mieszanych, pól, łąk i mokradeł.

Trasę można śmiało polecić bardziej wymagającym fanom wędrówek. Zaleca się podzielenie jej na trzy etapy po 22 kilometry każdy, ponieważ wokół Willingen różnica poziomów jest znaczna. 1 555 m w górę i później 1 526 metrów w dół.

Więcej informacji na www.willingen.de

2. Pfälzer Weinsteig – przez winorośla, lasy i skały

Na południowym zachodzie Niemiec leży historyczna kraina Palatynat – jeden z największych obszarów leśnych kraju. Nie brakuje tu również winnic, które jesienią są szczególnie piękne.

Za najciekawszą trasę uchodzi Weinsteig, który liczy sobie 170 kilometrów długości i dzieli się na jedenaście etapów, prowadząc przez Bockenhein, Bad Dürkheim, Neustadt, Burrweiler, Dernbach, Klingenmünster, Bad Bergzabern aż do Schweigen-Rechtenbach.

O wyjątkowości tego szlaku przesądza obecność licznych zamków, ruin i malowniczych wiosek. Jeżeli szukasz krótszych tras, polecamy liczący ok. 20 km Hauensteiner Höhenweg, trasę wokół jezior w Maimontland lub szlak przez Almersberg.

Więcej informacji na www.wanderportal-pfalz.de

3. Park narodowy Hainich w Turyngii – puszcza w sercu Niemiec

By Fernando Borges Ferreira (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Między miastami Bad Langesalzach, Eisenach i Mühlhausen rozpościera się największy las liściasty Niemiec. Korony jesionów, czerwonych buków i klonów przyprawiają o kolorowy zawrót głowy, dorównując tzw. „Indian Summer” w Ameryce Północnej. Park narodowy Hainich ze swoimi wiekowymi lasami bukowymi widnieje od pięciu lat na liście dziedzictwa przyrodniczego Unesco.

Polecamy wędrówkę szlakiem koron drzew Baumkronenpfad na wysokości 44 metrów, skąd rozpościera się niesamowity widok na góry Harz oraz Las Turyński, natomiast tym, którzy wolą pozostać w dolnych partiach puszczy radzimy mieć oczy szeroko otwarte – na odkrycie czekają liczne gatunki ptaków, nietoperzy i nawet dzikich kotów!

Więcej informacji na: www.nationalpark-hainich.de

4. Chiemgauer Alpen – majestatyczna Hochplatte

Prezentujemy Bawarię z jej najlepszej strony. Kilkanaście kilometrów od jeziora Chiemsee nad krajobrazem góruje Hochplatte liczący 1 568 metrów wysokości. W jego bliskim sąsiedztwie leży góra Kampenwand, która może się poszczycić największym krzyżem w całych Alpach Bawarskich.

Na wspinaczkę na Hochplatte trzeba poświęcić od dwóch do trzech godzin, podczas których na pewno nacieszymy oczy pięknymi widokami. Od początku szlaku – czyli parkingu w Rottau, droga prowadzi przez pola, kolorowe lasy, aż stajemy pomiędzy monumentalnymi górami Chiemgauer Alpen a Kampenwald.

Warto przysiąść na hali Piesenauer Hochalm i ponapawać się widokiem na austriackie góry.

Więcej informacji na: www.naderbauer.de

5. Las Teutoburski (Teutoburger Wald): 13 barwnych etapów na Hermannshöhen

By Nikater (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 

Przez Las Teutoburski biegną dwa szlaki turystyczne, które otrzymały wyróżnienie Związku Wędrowców – są nimi Hermannsweg i Eggeweg. Trasa prowadzi po dwóch grzbietach górskich, które tworzą tzw. Hermannshöhen. W sumie to 226 kilometrów!

Szlak zalicza się do „Top Trails of Germany“, a więc szesnastu najpiękniejszy tras kraju. Podążając nim zobaczymy liczne zamki i pałace, klasztory, spektakularne formacje skalne i lasy. Trasę można podzielić na 11 lub 13 etapów. Najniższy punkt szlaku znajduje się na wysokości 32, a najwyższy 468 m n.p.m.

Można skorzystać z obu szlaków osobno mając na uwadze, że na pokonanie Hermannsweg trzeba zarezerwować dobre osiem dni, a na liczący 73 kilometry Eggeweg – sześć dni.

Więcej informacji na: www.teutoburgerwald.de

6. Pasmo górskie Karwendel (Karwendelgebirge) – kolorowy spektakl natury

To urokliwe miejsce nie znajduje się już w Bawarii, a na terenie Tyrolu. Karwendel niemal w całości leży w granicach tego kraju związkowego, Bawarii przypadła w udziale tylko jego niewielka część. Jednak turyście może być to serdecznie obojętne, kiedy zmierza w stronę hali Großer Ahornboden.

To otulające ze wszystkich stron skały miejsce zawdzięcza swoją nazwę obecności 2 000 klonów, z których setki mogą pochwalić się bardzo sędziwym wiekiem. Jesienią złote liście cudownie kontrastują z błękitem nieba i szarością skał. Kolorowy spektakl natury można podziwiać na przykład podczas godzinnego spaceru do Bimsalm.

Więcej informacji na: www.ahornboden.com

7. Las Frankoński (Frankenwald): „Steigla“ Petersgrat – cisza pośród idylli

Autor: Oryginalnym przesyłającym był Grauesel z niemieckiej Wikipedii (Tekst oryginalny: „Grauesel”) (-) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], Wikimedia Commons

 

Związek Wędrowców oznacza niektóre szlaki pieczęcią „Qualitätsregion Wanderbares Deutschland“. Las Frankoński był pierwszym regionem w Bawarii, który otrzymał to wyjątkowe oznaczenie. Wiele ciekawych tras turystycznych znajduje się na terenie parku krajobrazowego „Frankenwaldsteigla”. Niektóre z nich posiadają motywy przewodnie – „słuchać ciszy”, „wdychać bezmiar” czy „zrozumieć las”.

Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Soławy (Saale) przez dolinę Auental aż do punktu widokowego Petergrat. 100 metrów nad brzegiem rzeki staje się jasne, dlaczego trasie przyświeca motto „słuchać ciszy” – tu w górze nie słychać nic więcej prócz plusku dopływu Menu (Main). Wzrok natomiast ślizga się po kolorowych koronach drzew aż natrafia na jezioro Auensee. Niebo na Ziemi.

Więcej informacji na: www.wandern-im-frankenwald.de, www.frankenweg.de

8. Pomiędzy Hamburgiem, Hanowerem a Bremą  – wędrówki po niemieckich równinach

By Muschelschubser (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Ci, którzy lubią piesze wędrówki, ale niekoniecznie są fanami stromych podejść czy dużych wysokości, powinni udać się w okolice Rotenburgu w Dolnej Saksonii. 24 szlaki turystyczne noszą wspólną nazwę Nordpfade i prowadzą przez lekko pagórkowaty krajobraz rozpościerający się pomiędzy Hamburgiem, Hanowerem a Bremą.

Związek Wędrowców wyróżnił również te trasy. Turyści mogą wybierać między krótszymi wypadami, na które wystarczy pół dnia lub długimi, na które trzeba zaplanować nawet kilka dni. Na co byśmy się nie zdecydowali, pewne jest, że każda wędrówka przez bezkresne łąki, doliny, mokradła i lasy to czysta przyjemność.

Więcej informacji na: www.nordpfade.info

9. Schwarzwald: szlak Kaiserstuhlpfad – winnice i dziki romantyzm

Czasem warto zerwać się o świcie – ruszając w brzasku dnia z miasteczka Endingen w południowej części Schwarzwaldu możemy podziwiać niesamowity spektakl natury, odgrywający się na liczącym 22 kilometry szlaku Kaiserstuhlpfad. Podczas gdy doliny pogrążone są jeszcze we mgle, punkt widokowy Eichelspitzturm skąpany jest w porannym słońcu.

 

Jak pogoda dopisze, widok rozpościera się aż do podnóża Alp. Największym szczytem niewielkiego pasma gór Kaiserstuhl jest Totenkopf (557 m n.p.m.). Dalej droga prowadzi przez charakterystyczne tarasy winnic, które jesienią cieszą oczy intensywnymi kolorami. Na pokonanie całego szlaku potrzeba ok. 8,5 godziny.

Więcej informacji na: www.touren-schwarzwald.info

10. Park krajobrazowy Altmühltal – wędrówka przez krainę jak z bajki

Park krajobrazowy Altmühltal należy do najstarszych w Niemczech. Szlak widokowy prowadzi przez lekko pofalowane płaskowyże, doliny i formacje skalne, rozpościerając się od Gunzenhausen po Kehlheim, czyli łącznie 200 kilometrów.

Na przebycie całej trasy trzeba przeznaczyć dziesięć dni – to niczym wypad do innego świata, pełnego cudów natury. Nic dziwnego, że szlak wlicza się do „Top Trails of Germany”.

Więcej informacji na: www.naturpark-altmuehltal.de

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!