Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Bajeczne trasy rowerowe wzdłuż Łaby i nie tylko

Fani wycieczek rowerowych z pewnością docenią przyjemną trasę wzdłuż rzeki Łaby w Prignitz. 

Podmokłe łąki oraz lasy łęgowe jak daleko oknem sięgnąć. Barany, krowy, bociany i tarpany na dziewiczych terenach wokół Łaby. Zero samochodów, pociągów i motorów.

Jazda po grobli jest naprawdę przyjemna i niemęcząca – bez wzniesień czy innych utrudnień można jechać przez wiele kilometrów. Do odpoczynku zapraszają z kolei drewniane ławki. Wystarczy usiąść i napawać się ciszą. Trasa wokół Łaby liczy sobie łącznie 1 250 km.

Odkryj nowe zakątki

We Wschodnich Niemczech można znaleźć niejedno miejsce czekające dopiero na odkrycie. Historyczne starówki, małe wioski i tradycyjne budowle z palonej cegły fascynują wielu turystów. Od 1961 do 1989 Łaba stanowiła naturalną granicę między Dolną Saksonią na Zachodzie i Brandenburgią na Wschodnie. Aż do dziś rzeka i otaczające ją tereny pozostały ostoją przyrody.

W Prignitz, w jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Niemiec, trasy rowerowe prowadzą przez lasy, niziny i przez rezerwat biosfery UNESCO Łaba-Brandenburgia. W Białej Górze (Wittenberge, nie mylić z Wittenbergą, czyli Wittenberg) kobiety przebrane za chłopki, które kiedyś pracowały poza miastem na polach, zaprowadzą Cię na wieżę zegarową ratusza. Wspinaczkę po 115 stopniach rekompensuje widok na panoramę miasta. Godna uwagi jest również wieża zegarowa fabryki Singer oraz secesyjne fasady kamienic w mieście.

By Suse Beck (Suse Beck; freie Fotografin) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Biała Góra oferuje różne możliwości noclegowe. Godny polecenia jest hotel Alte Ölmühle czy pensjonat Deichhof w Garsedow. W Bad Wilsnack, do którego zmierzają nie tylko pielgrzymi, ale również kuracjusze, można zobaczyć pięknie zachowane domy szachulcowe oraz kościół pielgrzymkowy Wunderblutkirche.

Prawdziwą perełką jest mała wioska Rühstädt, którą zamieszkuje 30 bocianich par, a burmistrz zna każde ich gniazdo, które może ważyć nawet 800 kg, jak również każdego z 250 mieszkańców.

Trasy rowerowe z Białej Góry i Lenzen

Trasy rowerowe wokół Łaby można odkrywać na dwa sposoby – zupełnie spontanicznie lub przemyślanie. Niektórym rowerzystom nie straszna żadna pogoda, a szukanie noclegu nie stanowi problemu – zresztą w tym rejonie znalezienie przytulnego kąta bez wcześniejszej rezerwacji nie jest trudne. Ci, dla których wybór lokum ma większe znaczenie, może wziąć udział w zorganizowanych wyprawach rowerowych z Białej Góry lub Lenzen. Do wyboru jest przejażdżka przez trójkąt landów, który tworzą Brandenburgia, Saksonia-Anhalt oraz Dolna Saksonia, trasa wokół jeziora Rambower Moor, gdzie na pobliskich łąkach kwitną wiosną orchidee lub odwiedzenie rezerwatu ochrony przyrody Grünes Band.

Christian Fischer [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

 

Lenzen jest również bardzo ciekawym miastem, w którym znajdziemy średniowieczną starówkę z zamkiem. Obecnie mieści się tam hotel, restauracja, muzeum i punkt informacji dla turystów, skąd można wybrać się na ciekawe wycieczki. Wyprawa kajakami po Löcknitz lub rejs łodzią po Łabie z pewnością pozwolą nacieszyć oczy pięknymi widokami.

Hotel Alte Ölmühle

Po zjednoczeniu Niemiec Lutz Lange, właściciel olejarni w Białej Górze, rzucił swoją pracę nauczyciela wychowania fizycznego i postanowił zrealizowana pewną wizję. Dziś odnosi sukcesy jako hotelarz, gastronom i piwowar, prowadząc wraz z rodziną oraz 45 pracownikami hotel Alte Ölmühle.

Renowacja starej budowli z cegły palonej kosztowała blisko 10,5 mln. euro. „Olejarnia zaczynała popadać w ruinę, nikt jej nie chciał”. Dziś mieszkańcy są wdzięczni, że Lange wziął ją pod swoje skrzydła, ponieważ organizowanymi w niej wydarzeniami przyciąga do miasta wielu turystów.

Olejarnia pochodzi z 1856 roku i została wzniesiona przez Samuela Harza tuż nad Łabą. Dziś budynek mieści 61 pokojów, restaurację z własnym browarem i barem plażowym. W pobliskim porcie znajduje się również miejsce do gry w siatkówkę plażową oraz plaża dla gości. W skład olejarni wchodzi też scena, na której organizowane są koncerty oraz inne imprezy.

Alte Ölmühle Wittenberge – Timeline | Facebook

Magazyny olejarni są atrakcją nie tylko dla turystów, ale też dla mieszkańców miasta. W zbiorniku jednego z nich Lutz Lange wraz z synem Janem – obaj zapaleni fani nurkowania – wybudowali kryty basen do nurkowania o głębokości 10 metrów. Zbiornik z systemem rur oraz rafami koralowymi daje wiele możliwości treningowych zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych nurków. Od 14 do 19 sierpnia odbędzie się kurs nurkowania dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat. Cena takiego kursu wynosi 399 €, a w jej skład wchodzi nocleg w chatkach z bali, wyżywienie, całodobowa opieka, zorganizowane spędzanie czasu wolnego (pływanie, ognisko). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.oelmuehle-wittenberge.de.

Drugi zbiornik został przebudowany na park wspinaczkowy z parkurami na wysokości sześciu i jedenastu metrów wysokości. Sporym zainteresowaniem cieszy się pomieszczenie wspinaczkowe dla dzieci, które często wynajmowane jest na urodziny i inne okazje (cena za jedno dziecko na trzy godziny – 20 €, dorośli – 25 €).

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.