Europejscy migranci drugiej generacji posiadają średnio znacznie częściej wysokie wykształcenie niż pozostałe społeczeństwo. Więcej niż co trzeci migrant w przedziale wiekowym od 25 do 54 lat mógł w 2014 roku przedłożyć dyplom akademicki lub ukończenia wyższej szkoły zawodowej – poinformował w piątek Europejski Urząd Statystyczny.
Można jednak zaobserwować drobną różnicę – dyplom uczelni wyższej posiada 38,5 procent migrantów drugiej generacji, których choć jeden z rodziców jest obywatelem Unii Europejskiej. Nieco gorszy wynik – 36,2 procent – osiągają osoby, których obaj rodzice pochodzą z krajów spoza UE.
Obie grupy przewyższają jednak rodzimych rówieśników. Wykształcenie wyższe zdobyło tylko 30,9 procent z nich.
Sytuacja migrantów pierwszej generacji jest bardziej zróżnicowana. Migranci, którzy urodzili się w kraju członkowskim, uzyskali wynik 33,3 procent, a ci spoza UE – 29,4 procent. W sumie grupa osiąga najgorszy średni wynik z wszystkich.
Kiedy przyjrzymy się poszczególnym krajom europejskim, sytuacja okaże się jeszcze bardziej zróżnicowana. Niemcy na przykład nie zmieścili się w średniej. Eurostat informuje jednak, że w przypadku Niemiec korzystał z innej bazy danych. Z analizy wynika, że aż 29,2 procent obywateli bez przeszłości migracyjnej posiada wykształcenie wyższe – to rekord pośród wszystkich państw UE.
Źródło: Frankfurter Allgemeine