Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dzieci migrantów uczą się lepiej

Osoby, których rodzice są migrantami, posiadają częściej dyplom uczelni wyższej niż osoby, których rodzice są rodzimymi obywatelami danego kraju. Zaskakujące dane opublikował Europejski Urząd Statystyczny.


Europejscy migranci drugiej generacji posiadają średnio znacznie częściej wysokie wykształcenie niż pozostałe społeczeństwo. Więcej niż co trzeci migrant w przedziale wiekowym od 25 do 54 lat mógł w 2014 roku przedłożyć dyplom akademicki lub ukończenia wyższej szkoły zawodowej – poinformował w piątek Europejski Urząd Statystyczny.

Można jednak zaobserwować drobną różnicę – dyplom uczelni wyższej posiada 38,5 procent migrantów drugiej generacji, których choć jeden z rodziców jest obywatelem Unii Europejskiej. Nieco gorszy wynik – 36,2 procent – osiągają osoby, których obaj rodzice pochodzą z krajów spoza UE.

Obie grupy przewyższają jednak rodzimych rówieśników. Wykształcenie wyższe zdobyło tylko 30,9 procent z nich.

Sytuacja migrantów pierwszej generacji jest bardziej zróżnicowana. Migranci, którzy urodzili się w kraju członkowskim, uzyskali wynik 33,3 procent, a ci spoza UE – 29,4 procent. W sumie grupa osiąga najgorszy średni wynik z wszystkich.

Kiedy przyjrzymy się poszczególnym krajom europejskim, sytuacja okaże się jeszcze bardziej zróżnicowana. Niemcy na przykład nie zmieścili się w średniej. Eurostat informuje jednak, że w przypadku Niemiec korzystał z innej bazy danych. Z analizy wynika, że aż 29,2 procent obywateli bez przeszłości migracyjnej posiada wykształcenie wyższe – to rekord pośród wszystkich państw UE. 

Źródło: Frankfurter Allgemeine

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.