To błędne koło i istny papierkowy koszmar. Urzędnicy muszą przyjrzeć się dokładnie każdemu przypadkowi, a i tak kończy się na odwołaniach i zażaleniach ze strony zasiłkobiorców, ponieważ okazuje się, że z punktu widzenia prawa, nie muszą oni wcale przyjąć każdej proponowanej oferty pracy – jednak tylko w kilku przypadkach.
Aby uniknąć nieporozumień w przyszłości, Federalny Urząd Pracy uzupełnił paragraf precyzujący, kiedy praca uchodzi za niedostosowaną do możliwości zasiłkobiorcy. W jakich przypadkach może on więc odmówić podjęcia zatrudnienia?
Federalny Urząd Pracy dopracował regulacje dotyczące sytuacji, gdy zasiłkobiorca sprawuje opiekę nad krewnym (równeż dalszym krewnym, a także dziećmi partnera). Jeżeli podjęcie pracy kolidowałoby z wywiązywaniem się z tych obowiązków lub obniżało ich jakość, pobierający zasiłek Hartz IV może odmówić przyjęcia propozycji.
Tak jak wcześniej, świadczeniobiorca może nie przyjąć oferty pracy, kiedy jego fizyczny i psychiczny stan zdrowia nie pozwala mu na jej wykonanie. Dla przykładu – osoba borykająca się kiedyś z alkoholizmem nie może zostać zmuszona do pracy barmana.
Ostatni punkt należy do nieco bardziej skomplikowanych i dotyczy przypadku, kiedy przyjęcie proponowanej oferty uniemożliwiłoby w przyszłości wykonywanie pracy na stanowisku, na którym pracowało się przez większą część życia zawodowego. W praktyce chodzi np. o sytuację, kiedy ktoś pracował używając dłoni. Zasiłkobiorca może odmówić przyjęcia sugerowanej pracy, jeżeli jej wykonywanie wiąże się z ryzykiem zranienia rąk.
Źródło: Focus.de