Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Hartz IV: Bezrobotni nie muszą przyjmować każdej oferty pracy?

W ubiegłym roku Jobcenter ukarało zasiłkobiorców Hartz IV z powodu nieprzyjęcia oferty pracy ponad 90 000 razy. Czy słusznie?

To błędne koło i istny papierkowy koszmar. Urzędnicy muszą przyjrzeć się dokładnie każdemu przypadkowi, a i tak kończy się na odwołaniach i zażaleniach ze strony zasiłkobiorców, ponieważ okazuje się, że z punktu widzenia prawa, nie muszą oni wcale przyjąć każdej proponowanej oferty pracy – jednak tylko w kilku przypadkach.
 
Aby uniknąć nieporozumień w przyszłości, Federalny Urząd Pracy uzupełnił paragraf precyzujący, kiedy praca uchodzi za niedostosowaną do możliwości zasiłkobiorcy. W jakich przypadkach może on więc odmówić podjęcia zatrudnienia?
 
Federalny Urząd Pracy dopracował regulacje dotyczące sytuacji, gdy zasiłkobiorca sprawuje opiekę nad krewnym (równeż dalszym krewnym, a także dziećmi partnera). Jeżeli podjęcie pracy kolidowałoby z wywiązywaniem się z tych obowiązków lub obniżało ich jakość, pobierający zasiłek Hartz IV może odmówić przyjęcia propozycji. 
 
Tak jak wcześniej, świadczeniobiorca może nie przyjąć oferty pracy, kiedy jego fizyczny i psychiczny stan zdrowia nie pozwala mu na jej wykonanie. Dla przykładu – osoba borykająca się kiedyś z alkoholizmem nie może zostać zmuszona do pracy barmana.
 
Ostatni punkt należy do nieco bardziej skomplikowanych i dotyczy przypadku, kiedy przyjęcie proponowanej oferty uniemożliwiłoby w przyszłości wykonywanie pracy na stanowisku, na którym pracowało się przez większą część życia zawodowego. W praktyce chodzi np. o sytuację, kiedy ktoś pracował używając dłoni. Zasiłkobiorca może odmówić przyjęcia sugerowanej pracy, jeżeli jej wykonywanie wiąże się z ryzykiem zranienia rąk.
 
Źródło: Focus.de
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.