Gdzie szukać pracy w Niemczech?

Nie każde niemieckie miasto oferuje tę samą ilość wolnych miejsc pracy, a nawet jeśli jest ich pod dostatkiem, to często nie dotyczą one wybranej branży. Gdzie więc szukać, by zdobyć wymarzoną posadę?  

Badanie przeprowadzone przez agencję pośrednictwa pracy Adecco w okresie od października 2016 do listopada 2017 wykazało, że w Niemczech rozpisano 3,26 miliona konkursów na stanowisko. Te nie były jednak rozdzielone równomiernie na  cały kraj – 60% skupiało się w 79 miastach, a najwięcej w Monachium (8%), Berlinie (6%) oraz Hamburgu (5%). Wielkim zaskoczeniem był świetny wynik Bonn, które znalazło się na dziewiątym miejscu. Ranking miast z największą ilością wolnych miejsc pracy pokazuje, że wielkość miasta nie zawsze gwarantuje najlepszą możliwość znalezienia posady. Tak przykładowo w Dortmundzie, gdzie żyje 600 tys. mieszkańców, można było znaleźć jedynie 13,140 wolnych stanowisk. Ranking pokazuje także, że niewidzialna granica między wschodem a zachodem Niemiec ciągle jest obecna. Do najlepszej dwudziestki dostało się bowiem tylko jedno miasto ze Wschodnich Niemiec, ostatnią lokatę zajęło bowiem Drezno.

Duża ilość ogłoszeń o pracę nie oznacza jednak stuprocentowej gwarancji znalezienia posady. Nie w każdym landzie informatyk czy inżynier znajdzie stanowisko, dlatego lepiej wcześniej dowiedzieć się, w którym z regionów poszukuje się danego zawodu. Według ekspertów z Adecco specjaliści IT powinni udać się do Monachium, Stuttgartu, Kilonii lub Norymbergi. Osoby z wykształceniem technicznym oraz inżynierowie pracę znajdą najszybciej w Mannheim, Akwizgranie oraz w Hanowerze. W Berlinie i Hamburgu najbardziej poszukiwane są osoby z branży hotelarskiej, a we Frankfurcie nad Menem oraz w Monachium z sektora finansowego. Także Düsseldorf czeka na wykształconych na kierunkach rachunkowości oraz finansów publicznych. Kierownicy projektów najlepsze szanse mają w Essen oraz Heilbronn, doradcy w Monachium i Frankfurcie, a osoby szukające zatrudnienia w przemyśle znajdą posadę w Monachium, Stuttgarcie, Hamburgu czy Hanowerze. Branża handlowa poszukuje zaś pracowników w Hamburgu, Berlinie oraz Düsseldorfie. Stuttgart czeka na osoby z uprawnieniami budowlanymi, a teleinformatycy powinni udać się do Bonn, Karlsruhe lub Norymbergi. Osoby chcące pracować w firmach zajmujących się świadczeniem usług gospodarczych lub technicznych mają świetne szanse w Monachium, Berlinie, Hamburgu, Kilonii, Frankfurcie oraz Stuttgarcie.

Artykuł powstał przy współpracy z Agencją Pracy ASMO Solutions. (https://asmo-solutions.pl/)

Źródło: focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!