Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Raj dla osób szukających pracy

Połowa szwajcarskich firm planuje zwiększyć zatrudnienie

deal
Foto: Pixabay
Tylko jeden kraj europejski ma lepszy rynek pracy niż Szwajcaria. Silny frank i niepewność geopolityczna sprawiają, że szwajcarskim firmom jest ciężko - ale nie pozwalają one, by powstrzymało ich to przed prowadzeniem działalności. W prawie żadnym innym kraju tak wiele firm nie planuje zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Szwajcaria po raz kolejny jest wyjątkiem: podczas gdy gdzie indziej obawy o eskalację wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie hamują gospodarkę, szwajcarskie firmy są zajęte inwestowaniem w rozwój. 47% pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie w drugim kwartale bieżącego roku. Takie wnioski płyną z międzynarodowego raportu agencji zatrudnienia Manpower Group.

Co prawda 18% badanych firm planuje również redukcję zatrudnienia, jednak nadal daje to prognozę netto zatrudnienia na poziomie +29%. Stawia to Szwajcarię wśród międzynarodowej elity: w regionie EMEA (obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę) tylko jeden kraj osiąga lepsze wyniki. W Holandii 32% firm planuje wzrost zatrudnienia netto.

Sąsiedzi mogą z zazdrością patrzeć na szwajcarski wskaźnik wynoszący 29%. We Francji tylko 18% pracodawców planuje zatrudnienie nowych pracowników, w Austrii i Niemczech jest to 17%, a we Włoszech zaledwie 9%.

Dlaczego szwajcarski rynek pracy jest bardziej dynamiczny niż zagraniczne?

„Trwający niedobór wykwalifikowanych pracowników, zmiany demograficzne i trendy transformacyjne, takie jak sztuczna inteligencja i troska o środowisko, nadal napędzają popyt na nowe talenty i zwiększają plany rekrutacyjne” – mówi Eric Jeannerod, szef szwajcarskiego oddziału Manpower.

Genewa wygrywa, Ticino przegrywa

W podziale na sektory, firmy z sektora opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych są najbardziej aktywne pod względem tworzenia miejsc pracy. Finanse, nieruchomości, logistyka oraz sektor dóbr i usług konsumenckich również znajdują się w czołówce pod względem wzrostu zatrudnienia. Jedynie w sektorze usług komunikacyjnych prognoza zatrudnienia jest ujemna.

Istnieją również uderzające różnice w zależności od regionu Szwajcarii. Podczas gdy 50% wszystkich firm w regionie Jeziora Genewskiego zwiększa zatrudnienie, w regionie Espace Mittelland odsetek ten wynosi zaledwie 21%. W regionie Ticino prognoza zatrudnienia jest nawet wyraźnie negatywna i wynosi -14%.

Co więcej, choć Szwajcaria zajmuje drugie miejsce w regionie EMEA, są inne kraje, które zostawiają ją w tyle w globalnych rankingach. W Indiach (+36%), USA (+34%), Chinach (+32%) i Kostaryce (+32%) firmy są jeszcze bardziej chętne do zatrudniania w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Niemniej jednak odporność szwajcarskiej gospodarki – zwłaszcza rynku pracy – po raz kolejny jest imponująca.

Źródło: Blick

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 3 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.