Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca przy złej pogodzie. O tym powinien wiedzieć każdy pracownik

Przy okazji orkanu Friederike, który przeszedł nad Niemcami można było usłyszeć, że meteorolodzy zalecają pozostanie w domach. Jak taka sytuacja ma się do pracy? Co mówi niemieckie prawo pracy? Sprawdziliśmy.

 

Czy przy złej pogodzie trzeba iść do pracy?

Zasadniczo tak, bowiem obowiązek punktualnego stawienia się w miejscu pracy leży po stronie pracownika. Dotyczy to również sytuacji w których korki, strajki lub inne wydarzenia losowe jak np. wichury znacznie utrudniają dotarcie do pracy, a nawet jeśli jazda metrem jest niemożliwa. Jeśli jednak wszędzie leżą drzewa, a wiatr szaleje do tego stopnia, że nie powinno się wychodzić na drogę, można mówić o uzasadnionej niemożności podjęcia pracy. Wtedy jednak pracownikom za czas w którym nie pracowali, pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia, chyba, że w zbiorowym układzie pracy lub w porozumieniu zakładowym znalazły się inne regulacje.

Od każdej zasady istnieje oczywiście wyjątek, którym w tym przypadku są zajęcia, gdzie stawienie się w miejscu pracy nie jest zależne od pracownika. Mowa tu m.in. o pracy na platformach wiertniczych czy wyspach. Silny wiatr czy przypływ może uniemożliwić wykonanie pracy. Wtedy to pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia, niezależnie od tego czy pracownik faktycznie pracował.

 

Upomnienie, za spóźnienie do pracy spowodowane wichurą?

Osoba zatrudniona musi liczyć się z upomnieniem tylko wtedy, gdy to ona ponosi winę za to, że nie zjawiła się punktualnie w miejscu pracy. Nie dotyczy to wydarzeń losowych jak np. orkanu. Jeśli jednak w drodze do pracy, pracownik zawsze stoi w korku to jego zadaniem jest dotarcie na czas do zakładu czy też firmy.

 

Co w sytuacji, gdy pracownik musi wcześniej opuścić biuro, żeby odebrać dziecko?

Zakładając, że chodzi o sytuację nadzwyczajną i nie ma możliwości by pociecha znalazła się pod opieką innej osoby, pracownik ma prawo zakończyć pracę wcześniej. Warto jednak pamiętać, że w tej sytuacji nie może oczekiwać wynagrodzenia za czas w którym nie pracował. Alternatywnie można jednak wziąć za ten dzień urlop lub porozmawiać z przełożonym o możliwościach odpracowania zaległości.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!