Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Podróżowanie z kotem lub psem – najważniejsze zasady

Do podróży z czworonogiem, trzeba dobrze się przygotować.

Jeśli chcemy przewieźć zwierzęta do innego kraju, musimy wziąć pod uwagę, że na jedną osobę przypada maksymalnie pięć zwierząt domowych (psy, koty, fretki). Zwierzęta nie mogą wtedy zmienić właściciela. Jeśli tak nie jest, zastosowane zostają przepisy dotyczące handlu zwierzętami. Szczegółowe informacje w tej kwestii można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie wewnątrzwspólnotowego przewozu oraz przywozu i tranzytu zwierząt i towarów (niem. Binnenmarkt-Tierseuchenschutzverordnung).

W kwestii przewożenia psów, kotów i fretek przez granice w obrębie Unii Europejskiej należy mieć ze sobą każdorazowo paszport dla zwierząt domowych zgodny z unijnym wzorem. Jest to regulowane rozporządzeniem (UE) nr 576/2013 oraz rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 577/2013, które obowiązują od dnia 29 grudnia 2014 r. Paszport musi jednoznacznie identyfikować zwierzę do którego jest przypisany. Innymi słowy, zwierzę musi mieć tatuaż lub mikroczip, a numer identyfikacyjny musi być wpisany do paszportu. Od 3 lipca 2011 r. mikrochip jest obowiązkowy dla zwierząt. Paszport dla zwierząt domowych w Unii Europejskiej może być wydany przez wybranego weterynarza. Wymaga on jednak uzyskania zezwolenia odpowiedzialnych organów zgodnie z prawem krajowym.

Jeśli przewożone są zwierzęta w celu udziału w konkursie, wystawie, eventach sportowych lub w celu treningu w ramach takiej imprezy, można zabrać więcej niż pięć zwierząt domowych. Jednak wtedy wymagane jest, aby zwierzę było w wieku co najmniej sześciu miesięcy. Dodatkowo musi istnieć pisemny dowód, że zwierzęta są zarejestrowane na dane wydarzenie.

Jeśli więcej niż pięć zwierząt zostaje przewożonych w innych celach, wtedy obowiązują zasady dotyczące handlu zwierzętami. Szczegółowe informacje można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie wewnątrzwspólnotowego przewozu oraz przywozu i tranzytu zwierząt i towarów (niem. Binnenmarkt-Tierseuchenschutzverordnung).

Szczepienia przeciwko wściekliźnie

Oprócz informacji o zwierzęciu i jego właścicielu, paszport zwierzęcia musi zawierać adnotację weterynarynarza o tym, że zwierzę posiada ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Należy wziąć pod uwagę, że szczepienie nie może być przeprowadzone przed przyczepieniem mikroczipa, aby zapewnić, że szczepienie przeciwko wściekliźnie było wyraźnie przyporządkowane do zwierzęcia. W celu wykształcenia skutecznej ochrony wymagany jest okres 21 dni, oznacza to, że w przypadku pierwszych szczepień należy to zrobić co najmniej 21 dni przed przekroczeniem granicy. Jeżeli po upływie okresu ważności ostatniego szczepienia zrobione jest szczepienie powtórne, to jest ono równoważne z pierwszym szczepieniem (okres ważności szczepienia jest zapisany w paszporcie).

Zakaz wjazdu i tranzytu ze szczeniętami poniżej 15 tygodnia życia

Również szczenięta mogą wjechać lub przejechać przez Niemcy w tranzycie, ale tylko po odpowiednim szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Ponieważ pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie może być przeprowadzone najwcześniej w 12 tygodniu życia, a następnie potrzeba kolejnych 21 dni na wykształcenie skutecznej ochrony, szczenięta mogą wjechać do kraju lub przejechać przez jego terytorium najwcześniej będąc w 15 tygodniu życia.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.