Ogromne problemy ma branża opieki zdrowotnej. W urzędzie pośrednictwa pracy w Vorarlbergu czeka aktualnie 160 wakatów w tym sektorze. To prawie dwa razy tyle, ile w roku poprzednim. Najwięcej, bo aż 59 pracowników poszukiwanych jest na stanowisko dyplomowanego opiekuna osób chorych. Z problemami zmaga się także branża rzemieślniczo-techniczna, w której ciągle brakuje fachowców. Powodem takich problemów jest trwająca moda na wykształcenie akademickie. Coraz mniej osób decyduje się na tradycyjną naukę zawodu, przez co w branży brakuje aktualnie 1400 osób do pracy. Firmy szukają szczególnie pracowników na stanowiska elektryków (149), ślusarzy (128), instalatorów (108) oraz techników budowy maszyn (72). Z drugiej strony na rynku pracy znajduje się zbyt mało osób mogących podjąć pracę. Kandydaci mają bowiem ograniczenia zdrowotne dyskwalifikujące możliwość zatrudnienie na danym stanowisku lub nieodpowiednie wykształcenie.
By zmniejszyć różnicę między podażą a popytem urząd pośrednictwa pracy AMS w Vorarlbergu oferuje szukającym pracy możliwość udziału w różnych projektach, w ramach których będą mogli zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Aktualnie dzięki projektowi „Schaffa im Ländle” 30 osób kształci się w zawodach techniczno-rzemieślniczych, takich jak technik instalacji, elektrotechnik czy fryzjer.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Pracy i Zatrudnienia (FAB) AMS pomaga osobom bezrobotnym w zdobyciu odpowiedniego wykształcenia w ramach takich projektów jak „Chance” czy „FIT-Frauen in Handwerk und Technik”. Dzięki tym inicjatywom już 140 osób wykształciło się w zawodach techniczno-rzemieślniczych. Najwięcej z nich jako technik pojazdów samochodowych, specjalista ds. technologii informacyjnej, elektrotechnik, technik technologii drewna i metalotechnik.
Źródło: orf.at