Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Do jakich kosztów kształcenia dopłaca urząd skarbowy?

Rodzice przywiązują dużą wagę do wykształcenia swoich pociech, co jest bardzo kosztowne. Z pomocą przychodzi państwo, nawet poza świadczeniem BAföG.

Federalny Urząd Statystyczny wyliczył, że kształcenie dziecka do szóstego roku życia kosztuje 6 000 euro, pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia – 7 000 euro, a do uzyskania pełnoletności – 8 500 euro. Wykształcenie dziecka do 18 roku życia może kosztować łącznie nawet 130 000 Euro.

Jeszcze drożej robi się po osiemnastce, kiedy pociecha postanawia uczyć się danego zawodu lub rozpocząć studia. 230 000 euro – tyle wynoszą wydatki na studia, jeżeli niezbędne jest jeszcze mieszkanie.

Wsparcie finansowe do 25 roku życia

Mimo wysokich kosztów, wykształcenie młodzieży przed rozpoczęciem życia zawodowego jest bardzo ważne. Jedno wykształcenie często nie wystarcza. Aby osiągnąć swoje cele zawodowe, wiele ludzi decyduje się na doktorat, aplikację, studia II stopnia czy egzamin mistrzowski. Dopóki córka czy syn nie zdobędą wykształcenia i nie ukończą 25 roku życia – finansowo wspiera rodziców państwo. Wciąż jest im wypłacany Kindergeld i inne świadczenia na dzieci.

Często trudno określić, kiedy kończy się pierwsze wykształcenie zawodowe, kiedy pierwsze studia, a kiedy rozpoczynają się następne. Rozróżnienie to jest niezbędne, ponieważ pociąga za sobą różne konsekwencje podatkowe. Federalny Urząd Skarbowy rozwiał w ostatnim czasie wiele wątpliwości i wyszedł naprzeciw rodzicom. Oto najważniejsze informacje:

1. Kindergeld

Dopóki dziecko kształci się w danym zawodzie lub studiuje na pierwszym kierunku studiów, rodzice wciąż mają prawo do pobierania świadczenia Kindergeld – do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko w tym czasie pracowało – nie ma w tej kwestii żadnych limitów. Zasady obowiązują do ukończenia pierwszego wykształcenia.

2. Utrata prawa do świadczenia Kindergeld

Jeżeli dziecko rozpoczyna naukę drugiego zawodu, urząd sprawdza czy ukończyło naukę pierwszego. Rodzice dostają w dalszym ciągu Kindergeld, ale dziecko nie może już zarobkować bez ograniczeń. Rodzice tracą prawo do świadczenia Kindergeld, gdy dziecko pracuje średnio więcej niż 20 godzin tygodniowo.

Kindergeld nie zostaje zatrzymany, gdy dochód dziecka pochodzi z odbywania obowiązkowych praktyk zawodowych, pracy w niepełnym wymiarze godzin (Minijob) lub krótkotrwałym stosunku pracy (praca dorywcza).

3. Pierwsze wykształcenie

Koszty na pierwsze wykształcenie zawodowe czy pierwszy kierunek studiów nazwane są w zeznaniu podatkowym od 1 stycznia 2004 roku „kosztami kształcenia” i wchodzą w skład wydatków wyjątkowych – można je odliczyć w maksymalnej wysokości 6 000 euro. Przeniesienie strat nie jest możliwe. Jak na razie ograniczenie sprawdza Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Studenci oraz osoby kształcące się zawodowo powinny zgłosić koszty zdobywania pierwszego wykształcenia jako koszty uzyskania przychodu (załącznik N). W głównym formularzu należy zaznaczyć „Erklärung zur Feststellung des verbleibenden Verlustabzugs“.

4. Ukończenie pierwszego wykształcenia

Jeżeli dziecko kształci się na kilku kierunkach kształcenia, należy sprawdzić czy zostało ukończone pierwsze wykształcenie – a więc czy dziecko może wykonywać zawód. Według postanowień Urzędu Skarbowego może być to możliwe dopiero wtedy, gdy dziecko ukończy kilka kroków kształcenia. Czasem wieloetapowe wykształcenie jest możliwe i liczy się jako to „pierwsze”.

Przykłady dopuszczalne przez Federalne Ministerstwo Finansów:

Studia magisterskie po studiach licencjackich

Studia magisterskie liczą się jako pierwsze wykształcenie, jeżeli następują bezpośrednio po ukończeniu studiów I stopnia i wiążą się z nimi merytorycznie.

Studia dualne

Studia, które łączą ze sobą wykształcenie z praktyką, dają prawo na pobieranie świadczenia Kindergeld aż do ich ukończenia. Na świadczenie nie mają wpływu godziny przepracowywane przez studenta. Student uzyskuje wykształcenie w momencie, gdy ma dyplom licencjacki lub magisterski w kieszeni.

Drugie studia

Koszty studiów, które nastąpiły po ukończeniu pierwszych lub po ukończeniu wykształcenia zawodowego fiskus uznaje za koszty uzyskiwania przychodu i jako takie można je odliczyć. Warunek – studia są powiązane z uzyskiwaniem dochodów z przyszłego celu kształcenia. Poza tym skarbówka uznaje studia podyplomowe, które nie pogłębiają wiedzy uzyskanej podczas pierwszego wykształcenia.

Przekwalifikowanie się/doktorat

Za kontynuację wykształcenia może uchodzić również przekwalifikowywanie się do innego zawodu – podobnie też doktorat. Jeżeli jednak przygotowania do obrony oraz sama obrona tytułu naukowego następują bezpośrednio po odbyciu pierwszego kierunku studiów, wliczają się w pierwsze wykształcenie. To samo dotyczy aplikacji w ramach przygotowania na drugi egzamin państwowy.

Jakie opłaty można odliczyć od podatku?

– Obok czesnego można odliczyć również opłaty za kursy, szkolenia, repetytoria i egzaminy.

– Fiskus akceptuje również koszty związane z materiałami biurowymi, kserem oraz bindowaniem, a także koszty zakupu komputera, laptopa, oprogramowania, regałów na książki, biurka, jak również literatury specjalistycznej i korzystania z baz danych.

– Odliczeniu podlegają także koszty dojazdu samochodem lub pociągiem do miejsca pobierania wykształcenia, koszty podróży oraz noclegu na konferencje oraz praktyki, jak również dojazdu na spotkania z kolegami celem wspólnego uczenia się.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.