BMW zakazało pracownikom używania języka ojczystego?

W zakładach niemieckiego giganta motoryzacyjnego pracują tysiące pracowników. Nie może więc dziwić, że w trakcie przerwy słychać rozmowy w najróżniejszych językach świata. To jednak nie spodobało się jednemu z brygadzistów.

Niemiecka prasa już od kilku dni rozpisuje się mocno kontrowersyjnym zachowaniu jednego z brygadzistów w fabryce BMW w Garching nieopodal Monachium. Zgodnie z doniesieniami, 20 pracowników z tureckim tłem migracyjnym zostało przeniesionych na jedną zmianę po czym ich przełożony zabronił im używania języka tureckiego w trakcie pracy oraz przerwy. Powodem takiej decyzji miało być obrażanie innych pracowników, którzy nie porozumiewają się w tym języku.

Zakaz nie przeszedł jednak bez echa. Pracownicy poczuli się bowiem dotknięci i dyskryminowani, przez co sprawa została zgłoszona do rady zakładowej. Przedstawiciel pracowników nie chciał komentować sprawy. Zgłoszenie do rady zakładowej zostało jednak potwierdzone przez rzecznika prasowego BMW – Jochena Freya. Ten twierdzi, że koncern nie zabrania posługiwania się w języku ojczystym, jednak zwraca uwagę, że polecenia i wytyczne dotyczące pracy powinny być zrozumiałe dla wszystkich i dlatego formułowane w języku niemieckim.

Źródło: bild / heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!