Czy umownie uzgodniony okres próbny może zostać wydłużony przez pracodawcę? Okazuje się, że nie. W tej kwestii niemieckie prawo pracy nie pozostawia żadnych wątpliwości – pracodawca nie może jednostronnie, bez zgody zatrudnionego przedłużyć okresu próbnego, co potwierdzają adwokaci specjalizujący się w prawie pracy. Oznacza to również, że obie strony umowy mogą jednak wspólnie zadecydować o tym by odsunąć w czasie jego zakończenie.
Warto wspomnieć, że jeśli pracownik zgodzi się na takie rozwiązanie, zostanie to uwzględnione w umowie o pracę. Przykładowo jeśli w umowie o pracę zawarto informację o trzymiesięcznym okresie próbnym, a pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym przez okres jednego miesiąca, pracodawca nie jest w stanie w pełni ocenić danej osoby. W takim wypadku może zaproponować wydłużenie okresu próbnego o maksymalnie trzy kolejne miesiące.
Standardowy okres próbny o długości sześciu miesięcy może zostać wydłużony, jeśli tylko zachodzą ku temu odpowiednie przesłanki. Przykładowo pracodawca nie jest pewny z końcem okresu próbnego, czy nowy pracownik pasuje do zespołu, pyta więc o możliwość jego wydłużenia. Warto przystać na taką prośbę. Dlaczego? Od siódmego miesiąca stosunku pracy obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem. Oznacza to, że okres wypowiedzenia jest wtedy niezależny od okresu próbnego, a zatem dłuższy.
Uwaga!
W pierwszych sześciu miesiącach trwania stosunku pracy oraz porozumienia, co do długości okresu próbnego, pracodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy pracownikowi z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia. Decydujący w tym wypadku jest dzień dostarczenia wypowiedzenia. Oznacza to, że może ono zostać wręczone nawet ostatniego dnia okresu próbnego.