Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czego nie robić na imprezie świątecznej w Niemczech

Niedługo rozpocznie się czas imprez świątecznych. Niektórzy cieszą się, że będą mogli w gronie kolegów z pracy miło spędzić czas, inni uważają to za przykry obowiązek. Jednak czy pracownik rzeczywiście musi wziąć udział w takiej imprezie? Czy grożą mu jakieś konsekwencje?

Odmowa = zwolnienie?

Większość imprez świątecznych odbywa się poza regularnym czasem pracy – wieczorem lub w weekend. Nie ma obowiązku wzięcia udziału, ponieważ imprezy odbywają się w ramach czasu wolnego pracownika. Pracodawca nie może tym samym zmusić zatrudnionych do udziału w imprezie świątecznej. Kto nie przyjdzie nie może otrzymać nagany ani zostać zwolniony.

Czy impreza świąteczna liczy się jako nadgodziny?

Nie. Ponieważ takie wydarzenie nie zawiera się w czasie pracy, nie można liczyć także na wynagrodzenie za nadgodziny.

Czy pracownik ma prawo do uczestnictwa w imprezie?

Co ciekawe pracodawca nie może nikogo wykluczyć z spotkania wbrew jego woli, ale dozwolone jest jednak zaproszenie tylko jednej grupy (filia, oddział, dział itp.). Poza tym w niektórych przedsiębiorstwach wymagane jest, by część pracowników pozostała na swoich stanowiskach (służby ratunkowe itp.).

Kto ma prawo do prezentu?

Jeśli pracodawca podaruje na imprezie świątecznej pracownikom prezenty, osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w firmowej wigilii, nie mają prawa do podarunku, ani do wyrównania finansowego.

Jak zachowywać się na firmowej wigilii?

Podczas imprezy świątecznej pracownicy powinni zachowywać się w miarę normalnie. Nie pić przesadnej ilości alkoholu, nie ubierać się wyzywająco i ekscentrycznie. To może zostać źle przyjęte przez przełożonych. Obrażanie współpracowników i tym podobne zachowania mogą w wyjątkowych okolicznościach skutkować przykrymi dla pracownika konsekwencjami, jeśli zachowanie doprowadzi do niezdolności kontynuowania stosunku pracy.

Zdjęcia i filmiki z wigilii na portalach społecznościowych?

Kompromitujące filmy nie mogą być publikowane w mediach społecznościowych. Kto wrzuci filmik przedstawiających przykładowo szefa upadającego na bufet, ryzykuje naganę lub proces o zadośćuczynienie pieniężne za poniesione krzywdy. Zdjęcie można wrzucać do sieci tylko za zgodą osób znajdujących się na fotografiach. Zgodę można jednak wycofać. Osoba, która wieczorem nie miała problemu z publikacją zdjęcia na facebooku, na drugi dzień może mieć już inne zdanie. Najlepiej przed rozpoczęciem imprezy ustalić więc, by nigdzie nie publikować zrobionych zdjęć.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!