Małe szwajcarskie browary na skraju bankructwa

Szwajcarscy piwowarzy zmagają się z niemałymi problemami. Ze względu na zakaz organizacji wydarzeń masowych, wiele browarów sprzedało o wiele mniej piw niż dotychczas.

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa ma wpływ także na szwajcarskie przedsiębiorstwa piwowarskie. Ponieważ restauracje, bary i hale koncertowe były przez dłuższy czas zamknięte, w pierwszej połowie bieżącego roku sprzedano znacznie mniej piwa niż dotychczas. Obroty browarów spadły w tym okresie o około 40%. Najgorszym okresem był kwiecień, gdy sprzedaż zmniejszyła się nawet o 80%.

Jednak mimo tak trudnego okresu, całkowita sprzedaż w pierwszej połowie roku spadła w branży jedynie o 4%. Mimo mniejszej ilości sprzedanych piw w lokalach, wzrosła ilość piw butelkowych zakupionych w sklepach. Między styczniem a czerwcem wzrost ten wyniósł aż 12%. Lockdown spowodował, że mieszkańcy kraju nie kupowali alkoholu w lokalach gastronomicznych, lecz chętnie spożywali napój chmielowy we własnych domach.

Dotychczas firma Schützengarten sprzedawała około 50% swoich piw w handlu detalicznym i 50% w lokalach gastronomicznych i na eventach. W tym roku sprzedaż na wydarzeniach była z oczywistych powodów znikoma. Nawet mimo wzrostu zakupionych przez klientów piw butelkowych, strat nie udało się wyrównać.

W podobnej sytuacji znajduje się wiele innych browarów w kraju. Lockdown rozpoczął się bowiem w czasie, gdy organizowana była największa ilość wydarzeń. Nawet jeśli do końca roku w kraju organizowano by liczne eventy, którym towarzyszyłaby dobra pogoda i masa gości, strat nie dałoby się wyrównać.

Zwiększony popyt na piwo w handlu detalicznym nie dotyczył tylko piw krajowych, lecz przede wszystkim zagranicznych. Większość regionalnych trunków jest sprzedawanych w lokalach gastronomicznych, w sklepach z kolei można znaleźć więcej zagranicznych piw. Aktualna sytuacja jest więc szczególnie krytyczna dla lokalnych, szwajcarskich browarów. Ta dotyczy przykładowo browaru Turbinenbräu z Zurychu, którego wyrobów w sklepie kupić się nie da. Sprzedaż odbywa się bowiem jedynie w barach, restauracjach czy na eventach. Firma straciła więc na kryzysie aż 96% ówczesnego dochodu.

Źródło: blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!