Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Na wybory bez naturalizacji

Szwajcaria: W tym kantonie obcokrajowcy będą mieli prawo głosu?

prawo głosu, prawo wyborcze dla obcokrajowców, głosowanie, wybory, Bazylea - Miasto
Foto: Freepik
Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały powinni mieć możliwość głosowania w Bazylei-Mieście. Po długiej i emocjonalnej debacie, Wielka Rada Bazylei zagłosowała za odpowiednią poprawką do konstytucji stosunkiem głosów 53 do 41.

Obcokrajowcy bez wpływu na politykę

“Około 38% osób mieszkających w Bazylei-Mieście w wieku powyżej 18 lat i nieposiadających szwajcarskiego obywatelstwa nie miało tutaj nic do powiedzenia”. Tak powiedziała Barbara Heer, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Sportu (niem. Justiz- und Sportkommission – JSSK), która jest odpowiedzialna za wstępne obrady. Wykluczało to część społeczeństwa z wpływu na podejmowane decyzje polityczne.

Wobec uchwalonej zmiany cudzoziemcy powinni mieć możliwość uczestniczenia w lokalnych głosowaniach i wyborach. Warunkiem jest to, że muszą oni mieszkać w Bazylei przez co najmniej pięć lat i posiadać zezwolenie na pobyt stały. Nie będą mieli jednak prawa do kandydowania w wyborach, tj. możliwości bycia wybranym. Gminy Riehen i Bettingen mogą same zdecydować, czy chcą wprowadzić odpowiednie prawa wyborcze. Jednak obie nie zamierzają tego robić.

Komisje wykluczają kompromis

Projekt ustawy jest kompromisem JSSK na podstawie wniosku SP. Mniejszość komisji, podobnie jak rzecznicy centroprawicowych ugrupowań parlamentarnych, uznała, że w tej kwestii nie może być kompromisu. Każdy, kto chce mieć prawo głosu, powinien zostać naturalizowany, powiedział radny FDP, David Jenny, rzecznik mniejszości komisji.

Przewodniczący lokalnego rządu, Conradin Cramer, wskazał na dwie wady kompromisu z JSSK. Rozdzielenie czynnego i biernego prawa wyborczego jest nietypowe w szwajcarskiej tradycji prawnej, powiedział. Ponadto fakt, że gminy wiejskie Riehen i Bettingen byłyby traktowane oddzielnie niefortunny. Niemniej jednak rząd kantonalny nie był przeciwny kompromisowej propozycji.

“Nadszedł czas, aby podjąć ten krok”, powiedziała rzeczniczka GAB, Fleur Weibel. Wskazała, że francuskojęzyczne kantony Neuchâtel i Jura mają już takie prawo wyborcze. Bazylea-Miasto może odegrać pionierską rolę w niemieckojęzycznej Szwajcarii, tak jak to miało miejsce w przypadku wprowadzenia prawa wyborczego dla kobiet. Rzecznik SP, Mahir Kabakci mówił nawet o możliwości tworzenia historii poprzez naprawienie tego deficytu demokracji.

Naturalizacja jest właściwą drogą naprzód

Rzecznik SVP, Felix Wehrli, oskarżył lewicę w Radzie i rząd o upolitycznianie ludzi, którzy już kilkakrotnie powiedzieli „nie” odpowiedniej ustawie. Rzecznik FDP, Luca Urgese, stwierdził, że prawa wyborcze powinny być ostatnim etapem procesu integracji, który powinien być poprzedzony naturalizacją. Lepiej byłoby skoncentrować się na ułatwianiu, a tym samym promowaniu naturalizacji.

Koniec końców to obywatele będą mieli ostateczny głos, ponieważ poprawka do konstytucji podlega obowiązkowemu referendum.

Źródło: watson

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.