Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Małe szwajcarskie browary na skraju bankructwa

Szwajcarscy piwowarzy zmagają się z niemałymi problemami. Ze względu na zakaz organizacji wydarzeń masowych, wiele browarów sprzedało o wiele mniej piw niż dotychczas.

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa ma wpływ także na szwajcarskie przedsiębiorstwa piwowarskie. Ponieważ restauracje, bary i hale koncertowe były przez dłuższy czas zamknięte, w pierwszej połowie bieżącego roku sprzedano znacznie mniej piwa niż dotychczas. Obroty browarów spadły w tym okresie o około 40%. Najgorszym okresem był kwiecień, gdy sprzedaż zmniejszyła się nawet o 80%.

Jednak mimo tak trudnego okresu, całkowita sprzedaż w pierwszej połowie roku spadła w branży jedynie o 4%. Mimo mniejszej ilości sprzedanych piw w lokalach, wzrosła ilość piw butelkowych zakupionych w sklepach. Między styczniem a czerwcem wzrost ten wyniósł aż 12%. Lockdown spowodował, że mieszkańcy kraju nie kupowali alkoholu w lokalach gastronomicznych, lecz chętnie spożywali napój chmielowy we własnych domach.

Dotychczas firma Schützengarten sprzedawała około 50% swoich piw w handlu detalicznym i 50% w lokalach gastronomicznych i na eventach. W tym roku sprzedaż na wydarzeniach była z oczywistych powodów znikoma. Nawet mimo wzrostu zakupionych przez klientów piw butelkowych, strat nie udało się wyrównać.

W podobnej sytuacji znajduje się wiele innych browarów w kraju. Lockdown rozpoczął się bowiem w czasie, gdy organizowana była największa ilość wydarzeń. Nawet jeśli do końca roku w kraju organizowano by liczne eventy, którym towarzyszyłaby dobra pogoda i masa gości, strat nie dałoby się wyrównać.

Zwiększony popyt na piwo w handlu detalicznym nie dotyczył tylko piw krajowych, lecz przede wszystkim zagranicznych. Większość regionalnych trunków jest sprzedawanych w lokalach gastronomicznych, w sklepach z kolei można znaleźć więcej zagranicznych piw. Aktualna sytuacja jest więc szczególnie krytyczna dla lokalnych, szwajcarskich browarów. Ta dotyczy przykładowo browaru Turbinenbräu z Zurychu, którego wyrobów w sklepie kupić się nie da. Sprzedaż odbywa się bowiem jedynie w barach, restauracjach czy na eventach. Firma straciła więc na kryzysie aż 96% ówczesnego dochodu.

Źródło: blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.