Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Austrii

Od 19 grudnia każda osoba, która przyjedzie do Austrii z kraju lub regionu zakwalifikowanego jako obszar ryzyka, będzie musiała się poddać przymusowej izolacji. Rząd planuje jednak wyjątki dla pracowników transgranicznych.

W środę gabinet Sebastiana Kurza ogłosił, że pierwsze obostrzenia będą luzowane już od poniedziałku, 7 grudnia. W trakcie tej samej konferencji rząd zapowiedział, że wdroży konsekwentny reżim graniczny. W ten sposób Austria zamierza zablokować “przywożenie wirusa” z innych krajów. Reżim graniczny ma obowiązywać od 19 grudnia do 10 stycznia.

Pracownicy transgraniczni mogą odetchnąć z ulgą

Zgodnie z zapowiedziami rządu, nowy, świąteczno-noworoczny reżim graniczny nie będzie dotyczyć pracowników transgranicznych oraz osób będących w podróży służbowej. Co ciekawe, obowiązkowej kwarantannie musi się poddać tylko osoba przyjeżdżająca do kraju z obszaru ryzyka, a nie jej członkowie rodziny, nawet jeśli mieszkają pod jednym dachem. 

Jakie kraje są uznawane przez Austrię za obszary ryzyka?

Nowy reżim graniczny ma ograniczyć mobilność mieszkańców Austrii zwłaszcza w kontekście odwiedzin u rodziny za granicą czy wyjazdów na imprezy sylwestrowe. Sprawa dotyczy oczywiście krajów, gdzie koronawirus zbiera największe żniwo. Które państwa są lub będą uznawane za obszary ryzyka?

Wyznacznikiem ma być wskaźnik zachorowalności z ostatnich 14 dni w stosunku do 100 tysięcy mieszkańców. Każdy kraj, dla którego wskaźnik przekroczy 100 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców, zostanie uznany za obszar ryzyka. W tym momencie do takich zaliczają się m.in. wszystkie kraje sąsiadujące z Austrią. Zgodnie z obliczeniami portalu Statista za taki zostałaby uznana również Polska. Wskaźnik zachorowalności dla Polski wynosił 1 grudnia 298,3. W przypadku Szwajcarii było to 310,6, a Niemiec 148,6. 

 Statistik: Länder mit den meisten Coronainfektionen (COVID-19) in den letzten sieben Tagen in Europa (je 100.000 Einwohner; Stand: 1. Dezember 2020) | Statista
Mehr Statistiken finden Sie bei Statista

Krótsza kwarantanna tylko po teście na koronawirusa

Każda osoba, która przyjedzie w okresie świąteczno-noworocznym do Austrii z krajów klasyfikowanych jako obszary ryzyka będzie musiała się poddać przymusowej izolacji (10 dni). Kwarantannę będzie można skrócić po teście PCR, który jednak będzie można wykonać najwcześniej po 5 dniach od przyjazdu. Badanie musi jednak dać negatywny wynik.

Liczba zakażonych w Austrii spada

W ciągu ostatnich dni liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Austrii znacząco spadła, co jest pokłosiem totalnego lockdownu, który wprowadził rząd. Sebastian Kurz oraz jego ministrowie nadal nie są jednak zadowoleni, bowiem liczba zachorowań spadła, ale nie w spodziewanym wymiarze. 1 grudnia wskaźnik zachorowalności, który opublikował portal Statista wynosi dla Austrii 360,8 przypadków na 100.000 mieszkańców. 

Stan na 03.12.2020

Źródła: Krone / Die Presse / Heute

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!