Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy pracownicy muszą wnioskować o urlop w Wigilię i Sylwestra?

Wigilia oraz Sylwester to w Niemczech niepełny dzień pracy. Co, więc gdy pracownik chce zająć się świątecznymi przygotowaniami w domu? Czy musi złożyć wniosek o cały dzień urlopowy?

Co mówi niemieckie prawo?

Pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to dni wolne od pracy w Niemczech. Sprawa jest więc jasna. Wszystkie osoby pracujące w Niemczech, poza kilkoma wyjątkami, mają wolne. Do pracy muszą stawić się między innymi pielęgniarze, strażacy czy lekarze. Co jednak z Wigilią i Sylwestrem? Nawet jeśli dzieci mają już wolne od szkoły, to dorośli muszą pójść do pracy. Oznacza to, że pracodawca może zażądać pojawienia się w miejscu pracy w Wigilię i w Sylwestra. Kto chce mieć wolne, musi złożyć wniosek tak jak w przypadku każdego innego dnia pracy. Dotyczy to wszystkich branży.

Czy osoby pracujące w Niemczech mają w Wigilię i Sylwestra prawo do tzw. Feiertagszuschlag?

Osoby pracujące w Wigilię i Sylwestra nie mają prawa do dodatku za pracę w święta (niem. Feiertagszuschlag). Jeśli pracownik wykonuje w te dni swoje obowiązki dłużej, niż powinien, powinien otrzymać dodatek za wykonane nadgodziny, jednak tylko, jeśli pracował dłużej na polecenie pracodawcy.

Gdzie znaleźć informacje o wolnym w Wigilię i Sylwestra?

W umowie o pracę lub zbiorowym układzie pracy można znaleźć regulacje dla danego zakładu lub branży, które są inne niż te głoszone przez niemieckie prawo. Przykładowo w wielu zbiorowych układach pracy 24 i 31 grudnia są zdefiniowane jako połowa dnia pracy. Czas pracy jest więc skrócony i zasadniczo zatrudnieni mają prawo do dodatku za pracę w święta.

Specjalne regulacje mogą zostać przyjęte także w firmach z radami zakładowymi. Dodatkowo każdy pracodawca może sam zadecydować, czy dać pracownikom w te dni wolne.

Co, gdy od lat firma w Wigilię i Sylwestra nie pracuje?

Jeśli trzy lata z rzędu pracodawca przyznawał zatrudnionym wolne w święta, pracownicy mogą zażądać tego także w kolejnym roku, powołując się na tzw. utarty zwyczaj (niem. betriebliche Übung). W takim wypadku nie trzeba składać wniosku o urlop.

Nie ma takiej możliwości, jeśli pracodawca co roku podkreślał, że przyznanie wolnego w Wigilię i Sylwestra było jego dobrowolną decyzją i obowiązywało jedynie w danym roku.

Czy mogę skorzystać z połowy dnia urlopowego w Wigilię i Sylwestra?

W niemieckim prawie nie ma mowy o połowicznych dniach urlopowych. Oznacza to, że pracownicy, chcący mieć wolne w Wigilię czy Sylwestra, muszą złożyć standardowy wniosek o dzień urlopu u pracodawcy. W wielu firmach obowiązują jednak specjalne zasady w te dni.

Należy pamiętać, że wszystkich pracowników w zakładzie obowiązują te same regulacje. Jeśli szef zadecyduje więc o skróceniu godzin pracy w danym dniu dla wszystkich, osobom, które zawnioskowały o urlop w danym dniu, musi odjąć tylko połowę dnia urlopowego od puli urlopowej.

Urlop w okresie świąteczno-noworocznym

Wiele firm zamyka się w okresie między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli. By to zrobić, należy spełnić jednak odpowiednie warunki. Jeśli przedsiębiorstwo dalej funkcjonuje, lecz pojedynczy pracownicy, chcą skorzystać z wolnego, mają do tego prawo. Muszą jedynie złożyć wniosek o urlop.

Kto musi pracować w Wigilię i Sylwestra?

Wiele osób chce skorzystać z urlopu w te dni. Pracodawca nie zawsze może jednak zezwolić wszystkim na wolne. Kto musi więc zostać w pracy? Według niemieckiego prawa w takiej sytuacji zadecydować może przełożony, który musi starać się brać wszystkie kryteria pod uwagę.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!