Które szwajcarskie miasta pomagają przedsiębiorcom w lockdownie?

Pomoc dla przedsiębiorców w Szwajcarii

Dyskoteki, restauracje czy bary. W alpejskim kraju od miesięcy część gospodarki nie może normalnie funkcjonować. Z tego powodu władze niektórych miast postanowiły nieco pomóc swoim przedsiębiorcom.

Brak pracy, brak dochodów. Jedyne co pozostaje to opłaty. Tak wygląda rzeczywistość dla wielu lokali gastronomicznych, salonów fryzjerskich i butików w Szwajcarii. Przedsiębiorcy mocno odczuwają skutki pandemii. Sklepy były przez dłuższy czas zamknięte, restauracje dalej nie mogą przyjmować gości. Czynsz za lokale płacić jednak trzeba.

Pierwszy lockdown: szybka pomoc

W trakcie pierwszej fali koronawirusa szwajcarskie miasta szybko i chętnie wpomagały przedsiębiorców. Władze oferowały świadczenia pomocowe, redukowały czynsze i wstrzymywały pobieranie opłat. Podczas drugiej fali zapał nie był już tak duży. Takie miasta jak Lucerna, Lugano, Thun, Bern czy Neuchâtel w pierwszym lockdownie całkowicie zniosły opłaty czynszowe. Biel, Chur i Kreins zmniejszyły je dla restauracji, salonów fryzjerskich i hoteli o połowę lub dwie trzecie.

W Zurychu, St. Gallen i Fryburgu każda z firm była indywidualnie traktowana i oceniana. W sumie te miasta zrezygnowały z poboru opłat o łącznej wysokości 8 mln CHF.

Drugi lockdown: miasta pokazują skąpstwo

Mniejszą pomoc zaoferowały władze miast podczas drugiego lockdownu. Wprawdzie większość restauracji nie musi płacić opłat za ogródki restauracyjne, lecz okazuje się, że wiele miast poskąpiło w tym trudnym czasie.

W Winterthur, Thun, St. Gallen i Neuchâtel nie zadecydowano o żadnych świadczeniach pomocowych. Lucerna nawet nie planuje ich wprowadzenia. Miasto umożliwiło jednak odłożenie zapłaty czynszu.

Biel i Szafuza już nie pomogą

Niektóre miasta zdecydowały się całkowicie zrezygnować ze wsparcia dla przedsiębiorstw. Według władz Biel, firmy były o wiele lepiej przygotowane na drugi lockdown, przez co nie potrzebują takiej pomocy. Wprawdzie w Szafuzie funkcjonuje program pomocowy, ten jest jednak tak wolny, że przedsiębiorcy nie otrzymają pieniędzy przez kolejne tygodnie czy nawet miesiące.

Zachód kraju bardziej hojny

Zachodnioszwajcarskie miasta jak Genewa, Lozanna i Sitten są w całym kraju jedynymi miejscami, które zaoferowały w drugim lockdownie całkowite zniesienie czynszu dla przedsiębiorców. Co ciekawe, w celu skorzystania z pomocy, nie trzeba nawet składać wniosku.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!